Pozytywna informacja dla osób wyczekujących wznowienia lotów rejsowych do USA: według The Wall Street Journal, być może jeszcze przed końcem bieżącego roku możliwe będzie częściowe przywrócenie połączeń lotniczych pomiędzy Europą i USA.
Od dawna oczekiwane wznowienie lotów do USA może stać się faktem jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
Jak podaje prestiżowa gazeta, wspólne wysiłki rządów oraz linii lotniczych, zmierzają w kierunku stworzenia bezpiecznego „korytarza powietrznego” na trasach pomiędzy popularnymi, także w sezonie zimowym, destynacjami turystycznymi. W pierwszej kolejności rozważane jest połączenie pomiędzy Londynem, a Nowym Jorkiem. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż wstępnie zatwierdzone zostało ono przez Departament Transportu Stanów Zjednoczonych.
Wznowienie lotów do USA na trasie Londyn – Nowy Jork ucieszy z pewnością turystów pragnących doświadczyć magii amerykańskich świąt, czy też, po prostu zrobić zakupy w ramach przedświątecznych promocji.
Kto może lecieć do USA?
Za wznowieniem połączeń transatlantyckich lobbują nie tylko pasażerowie, ale także duże linie lotnicze obsługujące głównie trasy międzynarodowe – American Airlines i Delta Airlines. To dla nich właśnie epidemia wirusa SARS-CoV-2 okazała się największym wyzwaniem. O ile krajowy ruch lotniczy nadal odbywa się, choć na znacznie okrojoną skalę, drastyczne ograniczenia w ruchu międzynarodowym spychają wielu, nawet tych bardzo znanych, przewoźników na skraj bankructwa. Wznowienie lotów do USA z Europy mogłoby byc pierwszym krokiem ku ulżeniu ich sytuacji.
W chwili obecnej loty pomiędzy państwami strefy Schengen a USA dostępne są tylko dla osób spełniających ścisłe kryteria narzucone przez stronę amerykańską. Zaliczają się do nich amerykańskie obywatelstwo lub Zielona Karta, wiza pracownicza B1/B2, wiza J, wiza E, w połączeniu w celach służbowych uznanych za korzystne dla amerykańskiego społeczeństwa, czy też zatwierdzona podróż w celach leczniczych, lub z powodów humanitarnych. Podróż do USA wymaga obecnie zatwierdzenia w konsulacie, w ramach programu NIE – National Interest Exception.
Poznaj wytyczne Ministerstwa Spraw Zgranicznych w zakresie podróży do USA.
Czytaj także: Loty do USA w czasie pandemii – koronawirus a zasady wjazdu do Stanów Zjednoczonych.
Obywatele USA z kolei, podróżujący obecnie do Wielkiej Brytanii odbyć muszą 14-dniową kwarantannę. Podróże turystyczne z USA do strefy Schengen są zakazane.
„Korytarz powietrzny” pomiędzy Londynem i Nowym Jorkiem, a w przyszłości być może także na innych trasach transatlantyckich umożliwiłby także podróże w celach typowo turystycznych, przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa.
Rozważane są różne rozwiązania, w tym obowiązkowe testy Covid-19 przed wylotem oraz ponownie, po wylądowaniu. Pozwoliłoby to na wyeliminowanie uciążliwego i odstraszającego dla większości turystów dysponujących ograniczonym czasem, obowiązku kwarantanny po podróży. Wśród innych rozważanych pomysłów jest także zachowanie kwarantanny, skróconej jednak o połowę, do 7 dni.
Rządy państw w Ameryce Północnej, Europie i Azji pracują obecnie nad stworzeniem spójnego systemu testowania i rejestrowania wyników testów. W przyszłości, po udostępnieniu skutecznej szczepionki, zaświadczenie o zaszczepieniu mogłoby wyeliminować konieczność zarówno wykonywania testów, jak i odbywania kwarantanny. Na razie jednak, coraz powszechniej dostępne testy wydają się być najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z szerzącą się epidemią.
Wznowienie lotów do USA a ryzyko zarażenia koronawirusem w samolocie
Przyszłość pokaże, na ile bezpiecznie na długich trasach lotniczych czuć się będą pasażerowie.
Według najnowszych badań, przy zachowaniu uniwersalnych środków ostrożności – prawidłowego noszenia maseczek ochronnych, częstej dezynfekcji rąk, etc. – ryzyko transmisji wirusa podczas lotu jest o wiele niższe, niż pierwotnie zakładano. Badania przeprowadzone rzez ekspertów z amerykańskiego National Strategic Center i University of Nebraska Medical Center, z inicjatywy i ze wsparciem United Airlines oraz jednego z największych producentów samolotów, Boeinga, wykazały, iż wysoki współczynnik wymiany powietrza w kabinie (filtrowane jest ono nawet do 20 razy w ciągu godziny) oraz zastosowanie najnowszej generacji filtrów HEPA pozwala zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa w kabinie o 99,7%.
Podróże to jednak nie tylko sam lot samolotem. Na zwiększone ryzyko narażeni jesteśmy także na tłocznych lotniskach, w kolejkach do odprawy oraz wszędzie, gdzie gromadzą się większe ilości podróżnych. To tam właśnie kluczowe znaczenie okazuje się mieć stosowanie środków ochrony osobistej oraz częsta dezynfekcja/mycie rąk.
Czytaj także:
Boże Narodzenie w Nowym Jorku.
Tanie loty Nowy Jork – porównaj oferty.
Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 20. października, 2020