USS Midway – wejdź na pokład lotniskowca w San Diego

Na miłośników militariów i historii wojskowości oczekuje w San Diego jedyna w swoim rodzaju atrakcja.

USS Midway, okręt wojenny, którego budowa ukończona została w 1945 roku przez ponad dekadę był największym lotniskowcem świata. Taki tytuł gwarantowały mu imponujące, jak na tamte czasy wymiary: 305 metrów długości i 79 metrów szerokości. Przez nie także, jako pierwszy statek na świecie, nie mieścił się w Kanale Panamskim.

okręt wojenny San Diego

USS Midway – statek-muzeum w San Diego.

Okręt włączony został do floty amerykańskiej marynarki 8 dni po zakończeniu II Wojny Światowej. Początkowo brał udział w testach nad wystrzeliwaniem rakiet balistycznych na Atlantyku oraz manewrach NATO na Morzu Północnym. Lotniskowiec brał udział w działaniach wojennych w Wietnamie oraz na Bliskim Wschodzie, podczas operacji Pustynna Burza.  Wykorzystany był także w działaniach w rejonie zachodniego Pacyfiku.

Z aktywnej służby wycofany został w 1992 roku. Ponad dekadę później, w 2004 roku, zacumował ostatecznie w San Diego, gdzie przekształcony został w okręt-muzeum.

Zwiedzaj atrakcje San Diego taniej z CityPASS San Diego.

Na tą olbrzymią jednostkę składa się w sumie aż 18 pokładów. USS Midway zwiedzać można w ramach zorganizowanych wycieczek, lub samemu, z broszurą informacyjną i audio-przewodnikiem, w które zaopatrzyć można się przy wejściu. Audio-przewodnik jest niezwykle interesujący; oprócz czysto informacyjnych treści, zawiera on także relacje żołnierzy, którzy służyli na statku.

Pokłady rozmieszczone są na 3 poziomach:

  • „On the Roof” – najwyższy poziom, z którego startowały samoloty. Tu także umieszczone były kabiny najwyższej rangi oficerów
  • „Man and Machine” – poziom pośredni, zajmowany przez marynarzy oraz hangary, w których „zaparkowane” były transportowane samoloty
  • „City at Sea” – na najniższym poziomie znalazło się miejsce dla zalecza niezbędnego do funkcjonowania tak dużej jednostki: magazynów, pralni, ale także np. poczty i remizy strażackiej.

Poziom “Man and Machine”

W tej części okrętu zwiedzać można kabiny marynarzy, główny kokpit, hangary, maszynownie oraz niewielkie więzienie, do którego kierowani byli nieprzestrzegający reguł żołnierze. Zobaczyć można z bliska, z zewnątrz i od środka, także umieszczone tu, na potrzeby muzeum, samoloty.

hangar deck

„Hangar deck” na USS Midway.

Także w tej części okrętu usytuowane są kawiarnia, restauracja, toalety, sklep z pamiątkami oraz dostarczające wiele emocji symulatory lotu. Na tą atrakcję jednak należy wykupic osobny bilet.

„On the Roof”

Jak wskazuje nazwa, jest to najwyższy poziom okrętu. Obejmuje on platformę o powierzchni 16,000 m2, z której odlatywały i na której lądowały transportowane samoloty.

Na najwyższym pokładzie znajduje się dwadzieścia pięć z trzydziestu dwóch samolotów na USS Midway (siedem z nich umiejscowionych jest w hangarach o poziom niżej).

lotniskowiec San Diego

„Flight deck” na USS Midway.

Wizyta na tym poziomie zachwyci miłośników militariów. Obejrzeć tu można z bliska między innymi legendarny myśliwiec F-14 Tomcat, jak również F/A-18 Hornet, F-8 Crusader, F-4 Phantom II i wiele, wiele innych. Dla zwiedzających udostępnione są także jedno i dwuśmigłowe helikoptery wojskowe.

Audio przewodnik przytacza historie opowiadane przez pilotów i członków załogi, którzy mieli okazje latać tymi jednostkami. Na statku-muzeum pracują także weterani marynarki wojennej, chętnie dzielący się doświadczeniami „z pierwszej ręki”, w niezwykle wciągający sposób przybliżające rzeczywistośc życia i służby na okręcie.

weteran USS Midway

Emerytowany pilot myśliwca wprowadza zwiedzających w tajniki lotnictwa na USS Midway.

Na najwyższym poziomie lotniskowca zobaczyć można także kwatery oficerskie, pomieszczenie radiowe oraz system sygnalizacji świetlnej, która pomagała pilotom określić pozycję w stosunku do pasa startowego przed lądowaniem.

„City at Sea”

Najniższy poziom okrętu-muzeum, znany jako „Miasto na morzu” to zaplecze gigantycznej jednostki. Znajduje się tu, między innymi, olbrzymia kuchnia, która wydawała około 13.5 tyś. posiłków dziennie. Do ich przygotowania potrzebne było obranie 3 tyś. ziemniaków, co pomaga zrozumieć skalę przedsięwzięcia, jakim był USS Midway.

Na tym samym poziomie umiejscowiony był także oddział szpitalny, w którym pełniło dyżury 5 lekarzy, 3 dentystów i cały zastęp pielęgniarek.

kuchnia okrętowa

Fragment kuchni obsługującej USS Midway.

W „Mieście na Morzu” warto też przyjżeć się magazynom (m.in. magazynowi mundurów), pralni, remizie i poczcie.

Dokładne zwiedzenie okrętu zając może nawet kilka godzin. Warto jest zarezerwować na tą, jedyną w swoim rodzaju atrakcję, odpowiednio dużo czasu.

Znajdź aktualne informacje na temat godzin otwarcia, programu zwiedzania oraz biletów na USS Midway.

Czytaj także:

Poznaj inne atrakcje San Diego