Święto Dziękczynienia w USA – tradycyjne potrawy i ich znaczenie
Thanksgiving, obchodzone w 4 czwartek listopada, jest, obok Bożego Narodzenia, najważniejszym świętem w Stanach Zjednoczonych. Te, swego rodzaju dożynki, celebrowane są od początku europejskiego osadnictwa na terenie obecnego USA, jako forma wyrażenia wdzięczności za plony i obfite zbiory kończącego się lata.
Tradycyjny jadłospis Święta Dziękczynienia, wraz z upływem czasu uległ pewnym modyfikacjom, jego podstawą nadal pozostają niezmiennie te same dania oraz specjały z tych samych produktów.
Indyk króluje na stole podczas Święta Dziękczynienia.
Dowiedz się, jakie potrawy Amerykanie spożywają w czasie Święta Dziękczynienia oraz jaka wiąże się z nimi symbolika.
Indyk – danie główne Thanksgiving
To, iż indyk jest najważniejszym daniem amerykańskiego Święta Dziękczynienia wie chyba każdy. Krojenie pieczonego lub usmażonego w całości ptaka jest kulminacją wielodniowych nawet czasem przygotowań do uroczystego posiłku, zaś przepisy na najlepsze nadzienie przekazywane są często z pokolenia na pokolenie. Szacuje się, iż corocznie w Święto Dziękczynienia w USA, spożywa się ponad 45 milionów indyków, z pominięciem, oczywiście, szczęśliwego ptaka, który zostaje podczas publiczne ceremonii „ułaskawiony” przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Choć łaskę indykom ofiarowywany Białemy Domowi okazywało w przeszłości wielu prezydentów, tradycję turkey pardoning, w obecności mediów, zapoczątkowana została za prezydentury Georga H.W. Busha.
Skąd wziął się jednak zwyczaj spożywania indyka w Święto Dziękczynienia? Niewiele osób zdaje sobie zapewne sprawę, iż indyk, nieznany w Europie aż do XV wieku, występował dziko i w wielkiej obfitości na kontynentach amerykańskich. Zanim jego hodowla upowszechniła się w Europie, gdzie zawitał wraz z powracającymi z Ameryk hiszpańskimi i włoskimi żeglarzami, ten względnie łatwy do upolowania gatunek był ważnym źródłem pożywienia dla pierwszych osadników w Nowym Świecie.
To właśnie indykiem podjąć mieli także pielgrzymów z Europy, przybyłych na wschodnie wybrzeże Ameryki na statku Mayflower w 1620 roku Indianie Wampanoag świętujący zakończenie letnich żniw. Wydarzenie to uchodzi, w powszechnej opinii, za pierwsze obchody Święta Dziękczynienia. Choć zdania historyków na temat tego, jak przebiegło spotkanie przybyszy z Europy z Indianami oraz, co dokładnie spożywano podczas pierwszego Thanksgiving, indyk szybko stał się najważniejszym daniem podczas obchodów tego święta.
Jak przyrządza się ten specjał? Indyk serwowany na Święto Dziękczynienia jest pieczony, lub smażony w głębokim tłuszczu w całości. Od tej drugiej metody odchodzi się zarówno ze względu na jej niezbyt zdrowy charakter, jak i zagrożenie związane z operowaniem tak dużą ilością gorącego tłuszczu. Poważne oparzenia a nawet pożary to niestety nierzadkie wypadki podczas przygotowań do Thanksgiving.
Święto Dziękczynienia w USA: Instruktaż jak bezpiecznie usmażyć indyka w głębokim tłuszczu.
Przygotowania do upieczenia indyka zaczynają się na kilka dni przed umieszczeniem go w piekarniku. Większość Amerykanów kupuje ten drób w formie zamrożonej. Po odmrożeniu, które z racji na rozmiary ptaka, zając może nawet dobę, jest on nacierany solą i ziołami, a czasem także zalewany ziołową marynatą. Upieczenie średniej wielkości indyka zajmuje około 3 godzin (średnio około 12 minut na każdy funt, czyli 450 gr wagi), zaczyna się więc zazwyczaj już o poranku w świąteczny czwartek. Natarty ziołowym masłem indyk może być pieczony jedynie z warzywami i dodatkową porcją ziół w środku, dla większego aromatu, lub z nadzieniem, które zazwyczaj przygotowuje się z chleba i warzyw – łodyg selera, cebuli, przypraw i ziół. Uwaga: nadzienie indyka, jako przystawka, pieczone może też być oddzielnie, w żaroodpornym naczyniu i łączone z nim dopiero na talerzu.
Turkey stuffing – „Nadzienie” do indyka wcale nie zawsze znajduje się… w indyku.
Oddzielnie podawany jest także gravy, czyli sos przygotowany z wytapianego podczas pieczenia tłuszczu, ziół, a czasem także pieczonych warzyw.
Sos żurawinowy
Na stole w Święto Dziękczynienia nie może zabraknąć także cranberry sauce, czyli sosu żurawinowego. Ten, znany także w Polsce specjał doskonale łączy się i podkreśla smak mięsnych pieczeni. Powszechnie występujące na terenie USA żurawiny były powszechnie stosowane przez Indian, zarówno ze względu na swoje właściwości odżywcze, jak i prozdrowotne. To od Indian właśnie europejscy osadnicy przejęli zwyczaj dodawania ich do potraw.
Tradycyjny amerykański sos żurawinowy jest dość słodki, składają się na niego świeże, lub mrożone owoce gotowane w wodzie z dużą ilością cukru. Opcjonalnie do sosu dodawana być może także sok i skórka pomarańczowa, orzechy pekan, gałka muszkatołowa lub inne przyprawy.
Puree ziemniaczane i inne dodatki
Najpopularniejszym dodatkiem do dania głównego podczas obiadu w Święto Dziękczynienia jest puree przygotowane z ziemniaków zwykłych, lub słodkich. Powszechnie serwowane są często warzywa z wody, szczególnie fasolka szparagowa, lub w formie różnego rodzaju zapiekanek.
W diecie natywnych mieszkańców Ameryki olbrzymią rolę odgrywała kukurydza, dlatego nie mogło jej zabraknąć na stole podczas obchodów Thanksgiving. Pojawia się najczęściej w formie corn bread, wilgotnego, przypominającego nieco ciasto chleba kukurydzianego.
Thanksgiving – desery
Lista deserów przygotowywanych w Święto Dziękczynienia w USA jest długa. Tradycja nakazuje jednak, aby podczas obchodów Thanksgiving nie zabrakło tart z dyni, orzechów pekan, lub słodkich ziemniaków. Podstawą dla wszystkich jest kruche ciasto, bardziej, lub mnie słodkie nadzienie zaś to typowo jesienne plony.
Pumpkin pie – zwieńczenie obiadu z okazji Święta Dziękczynienia.
Nadzienie do pumpkin pie przygotowuje się z puree z upieczonej dyni (zrobione samemu, lub zakupione gotowe, w puszkach), z jajkiem, mlekiem, lub śmietanką, cukrem oraz mocno doprawione goździkami, cynamonem, gałką muszkatołową i pieprzem. Według zbliżonego przepisu przygotowuje się tartę ze słodkich ziemniaków.
Na nadzienia do pecan pie, z kolei są, jak wskazuje nazwa, składają się bardzo popularne w USA orzechy pekan, jajka, syropy – klonowy i/lub kukurydziany, cukier trzcinowy i przyprawy.
Poznaj przepisy na dania na Święto Dziękczynienia Pauli Deen, amerykański osobowości kulinarnej.
Czytaj także: