Specyficzne przepisy drogowe w USA – na co zwrócić uwagę prowadząc w Stanach Zjednoczonych?
USA to jedna z najlepszych destynacji na świecie do zwiedzania samochodem, zwłaszcza, jeśli planujemy długodystansowe podróże poza centrami wielkich miast.
Spektakularne krajobrazy, setki tysięcy mil doskonałych dróg, znacznie tańsze, niż w Europie paliwo, ikoniczne modele samochodów, to najpopularniejsze argumenty przemawiające za wynajmem auta na amerykańskie wakacje.
Ford Mustang, idealny model na roadtrip w Stanach Zjednoczonych.
Ruch drogowy w USA odbywa się sprawnie i, choć, jak już wspomnieliśmy, w tłocznych metropoliach korki oraz brak miejsca do parkowania mogą utrudnić nieco życie, podróże scenicznymi trasami Ameryki to czysta przyjemność.
Wynajem samochodów w USA – znajdź najlepsze oferty online.
Amerykańskie przepisy drogowe nie różnią się znacząco od tych znanych z polskich dróg, warto jest jednak mieć na względzie niektóre specyficzne dla Stanów Zjednoczonych reguły. Ich znajomość pomoże swobodniej poczuć się w trasie, nie narazić na zniecierpliwienie ze strony „lokalsów”, a także, być może, uniknąć mandatu.
Pierwszeństwo na skrzyżowaniach w USA
Pierwszą różnicę, jeśli chodzi o zasady ruchu drogowego między Polską a USA kierowcy zauważą na skrzyżowaniach nieregulowanych sygnałami świetlnymi.
W Stanach Zjednoczonych nie obowiązuje reguła pierwszeństwa dla nadjeżdżającego z prawej strony. Większość skrzyżowań w USA to tzw. 4-way stop, na których wszyscy nadjeżdżający mają obowiązek zatrzymania się – nie zwolnienia, ale zatrzymania pojazdu, przypomina o tym znak stop przy każdym wjeździe na skrzyżowanie. Następnie, kierowcy przejeżdżają przez skrzyżowanie w takie kolejności, w jakiej przybyli.
All-way stop – zatrzymaj się na skrzyżowaniu!
W przypadku, gdy nie jest jasne, kto na skrzyżowanie przybył pierwszy, ustąpić trzeba pierwszeństwa pojazdowi z prawej strony.
Ponadto, w przypadku, gdy pojazdy zatrzymały się przed skrzyżowanie w zbliżonym czasie, te jadące na wprost mają pierwszeństwo nad skręcającymi.
Wydaje się to skomplikowane? Rozwiązanie 4-way stop jest wyjątkowo skuteczne: całkowite zatrzymanie pojazdu pozwala na lepszą ocenę sytuacji, co zwiększa bezpieczeństwo na drodze.
Uwaga: na pasach położonych na skrzyżowaniach 4-way stop piesi zawsze mają pierwszeństwo.
Przepuść pieszego!
Powszechnym jest, iż samochody w ruchu drogowym na amerykańskich drogach zatrzymują się na widok pieszych gotowych do przekroczenia drogi. Zwyczaj ten jest tak uniwersalny, iż pierwszeństwo udzielane jest pieszym przekraczającym ulicę nawet w miejscach, gdzie nie istnieje przejście. Widząc osoby wyglądające, jakby chciały wejść na jezdnię, przygotuj się, iż samochody przed tobą się zatrzymają.
Nieprzepuszczenie pieszego na pasach w USA jest wyjątkowo źle widziane, a jeśli zauważy je policjant, niemal zawsze kończy się mandatem.
Skręcanie w prawo na czerwonym świetle – bez zielonej strzałki
Choć w USA nie zobaczymy na sygnalizacji świetlnej znajomej zielonej strzałki, w USA, podobnie, jak w Polsce, i o ile istnieją ku temu warunki, na skrzyżowaniu można skręcić w prawo na czerwonym świetle.
Na tak oznaczonym skrzyżowaniu nie możesz skręcić w prawo na czerwonym.
Manewr taki jest zabroniony tylko, gdy przy sygnalizatorze umieszczono tabliczki „No Turn On Red”.
Carpool Lane – pas
W celu promocji bardziej efektywnego wykorzystania transportu samochodowego, a przez to zmniejszenia zanieczyszczenia spalinami, na wielu amerykańskich autostradach wyznaczono pasy przeznaczone dla pojazdów zabierających pasażerów. Noszą one nazwę High Occupancy Lanes (HOV), lub carpool lanes i ruch na nich odbywa się zazwyczaj nieco sprawniej, niż na pozostałych pasach.
Niektóre z HOV mogą wskazywać ile osób, co najmniej powinno znajdować się na pokładzie korzystającego z nich pojazdu, np. 2+ lub 3+, co oznacza, co najmniej 2 lub 3 osoby, odpowiednio, w samochodzie.
Carpool lane w Stanach Zjednoczonych.
Pamiętaj jednak, iż korzystanie z takiego pasa, jeśli nie przewozisz pasażerów, podlega mandatowi.
Kolorowe krawężniki – uważaj, gdzie parkujesz
Mandat za nieprawidłowe parkowanie to dla wielu osób poruszających się samochodem po USA po raz pierwszy dostać jest łatwiej, dostać jest łatwiej, niż się wydaje. Zwłaszcza, gdy parkujemy, a nawet zatrzymujemy się na krótko, na jezdni.
Aby uniknąć stresu i niepotrzebnego wydatku, warto jest zwrócić uwagę na kolor krawężnika, przy którym chcemy się zatrzymać. W wielu amerykańskich miastach to właśnie on sygnalizuje zasady parkowania w danej strefie.
Uwaga, różne miasta stosować mogą, wszystkie, lub tylko niektóre z wymienionych poniżej oznaczeń kolorystycznych:
Kolor czerwony – oznacza całkowity zakaz parkowania i zatrzymywania się. Na czerwono zazwyczaj oznaczone są krawężniki w okolicach, które muszą pozostać przejezdne dla służb ratowniczych, lub wokół hydrantów.
Kolor zielony – parkowanie, lub zatrzymanie się dozwolone jest przez ograniczony – i zazwyczaj wskazany na tablicy informacyjnej – okres.
Kolor niebieski – to parking/postój zarezerwowany dla osób niepełnosprawnych: zarówno stosownie oznaczonych pojazdów prowadzonych przez osoby niepełnosprawne, lub pojazdów takie osoby przewożących.
Kolor żółty – krótkoterminowy postój na wysadzenie lub zabranie pasażerów/ładunku. Maksymalny czas postoju, lub godziny w których zezwolenie na parking obowiązuje mogą być zdefiniowane na dodatkowej tabliczce informacyjnej. Kierowcy pozostać powinni w pojeździe przez cały czas postoju.
Kolor biały – zbliżona zasada: krótkoterminowy postój na zabranie pasażerów, lub odbiór poczty.
Parkowanie przy czerwonym krawężniku w USA skończy się mandatem.
Uwaga na autobusy szkolne!
Żółte autobusy szkolne są częścią krajobrazu miejskiego USA. Tutejszy kodeks drogowy podchodzi poważnie do bezpieczeństwa podróżujących nimi dzieci. Jeśli na trasie swoich podróży po Stanach Zjednoczonych napotkasz na swej drodze school bus zachowaj szczególną ostrożność.
Jeśli autobus sygnalizuje chęć zatrzymania, lub już się zatrzymał i włączone ma migające czerwone światła, należy się zatrzymać i poczekać, aż dzieci bezpiecznie wsiądą lub opuszczą pojazd. Autobusu szkolnego z czerwonym oznaczeniem świetlnym nie można wymijać.
Zatrzymaj się przy autobusie szkolnym.
Wzmożoną ostrożność zachować należy także prowadząc samochód w pobliżu szkół. Przypomni o tym sygnalizacja, zarówno pionowa, jak i oznaczenia na jezdni. O ile nie wskazuje ona inaczej, limit prędkość w school zones w USA to 25 mph, czyli 40 km/h, może być jednak mniejsza.
Czytaj także: