One World Observatory – najwyższy taras widokowy Nowego Jorku
Architektura Nowego Jorku jest atrakcją turystyczną samą w sobie. Skąd lepiej jest podziwiać pejzaż miejski naznaczony emblematycznymi wieżowcami, niż z tarasów widokowych?
Położony najwyżej punkt widokowy Nowego Jorku – One World Observatory – znajduje się na szczycie najwyższej, i jednej z 4 wież, które wzniosą się na miejscu zniszczonego w zamachach terrorystycznych 11 września 2001 roku kompleksu World Trade Center.
Wieżowiec One World Trade Center góruje nad Manhattanem od 2012 roku.
Wznoszący się przy 285 Fulton Street drapacz chmur jest najwyższym budynkiem Stanów Zjednoczonych, a także całej zachodniej półkuli. Taras widokowy, Observatory, zajmuje jego najwyższe piętra: 101, 102 i 103.
Wycieczki do Nowego Jorku – zarezerwuj z biurem podróży.
Taras widokowy One World Observatory – co warto wiedzieć?
Położony na wysokości 381 metrów (1250 feet) One World Observatory jest najwyższym tarasem widokowym w Nowym Jorku. W przeciwieństwie do innych popularnych tarasów, na których panoramę miasta podziwiać można na świeżym powietrzu, w tym Edge i Top of The Rock, One World Observatory znajduje się w całości pod dachem.
Goście odwiedzający taras kierować się muszą do zachodniego wejścia One World Trade Center, położonego przy 117 West Street.
Bilety kupić można w kasach na rogu West Street i Vessey Street. Takiego rozwiązania jednak nie polecamy z racji na duże zainteresowanie tarasem i olbrzymie kolejki. Gwarancję wjechania na szczyt One World Trade Center wybranego dnia daje jedynie wykupienie biletów z wyprzedzeniem, przez internet, czego dodatkową zaletą są zniżkowe ceny dostępne dla klientów online.
Zarezerwuj bilet do One World Observatory ze zniżką.
Pamiętaj, iż wizyta na tarasie przewidziana jest na konkretną, wskazaną na bilecie godzinę. Wstęp dla odwiedzających, którzy przybyli po przewidziany czasie możliwy jest w miarę dostępności miejsc; nie daje gwarancji wejścia i niemal zawsze wiąże się z koniecznością oczekiwania.
Wizyta w One World Observatory zaczyna się od kontroli bezpieczeństwa. Pośród przedmiotów, których nie można wnieść na taras znajdują się: broń, alkohol i tytoń, napoje i jedzenie, niedające się złożyć wózki dziecięce, profesjonalny sprzęt fotograficzny (statywy, oświetlenie, kamery, etc.) oraz duże walizki. Uwaga: nie ma możliwości przechowania zakazanych przedmiotów na terenie One World Trade Center.
Dalej, windy znane jako Sky Pods, zabierają gości na szczyt wieżowca. Nie chodzi tu jednak o zwykłą i nudna przejażdżkę windą. Dzięki technologii LED na ścianach Sky Pods zobaczyć można jak zmieniały się okolice Manhattanu w miejscu, gdzie wznosi się One World Trade Center na przestrzeni dziejów.
Zwiedzanie tarasu rozpoczyna się od wizyty w See Forever Theater, gdzie goście mają obejrzeć prezentację audiowizualną przybliżającą panoramę Nowego Jorku, którą za chwilę przyjdzie im obejrzeć na żywo, poprzez okna tarasu.
Materiał powyżej przybliża, czego oczekiwać należy podczas wizyty w One World Observatory.
Na położonym na trzech poziomach tarasie widokowym znaleźć można także 3 restauracje, sklep z pamiątkami oraz platformę oferującą 360-stopniową panoramę miasta.
Wizyta w One World Observatory zajmuje średnio 40-60 minut.
Uwaga: Co w przypadku złej pogody? Pogoda w Nowym Jorku potrafi być dosyć kapryśna. W czasie dużego zachmurzenia, czy opadów deszczu widoczność z tarasu jest ograniczona, co sprawia, iż wizyta na nim traci częściowo sens. One World Observatory nie przyjmuje zwrotu biletów z powodu złej pogody, w przypadkach skrajnie złej widoczności, gościom zaproponowane mogą być vouchery na wejście do wykorzystanie w ciągu następnych 14 dni.
One World Trade Center – fakty i ciekawostki
Data powstania: Budowa One World Trade Center rozpoczęła się w 2006 roku. Budynek oddany został do użytku 3 listopada 2014 roku. Taras widokowy zainaugurowany został 29 maja 2015 roku.
Ciekawostka: Nowy wieżowiec początkowo określany był mianem Freedom Tower (Wieża Wolności). Nazwa ta jednak zarzucona została w 2009 roku na rzecz One World Trade Center.
Wysokość: Dach budynku znajduje się na wysokości 417 metrów (1368 feet); wraz z upieszczoną na szczycie iglicą jednak mierzy on 541 metrów (1776 feet).
Ciekawostka: Wysokość budynku wyrażana w stopach nie jest przypadkowa: odwołuje się do daty uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości.
Liczba pięter: One World Trade Center posiada 104 piętra. Większość z nich, od 20 do 98 to powierzchnie biurowe.
Całkowita powierzchnia użytkowa: 325 279 m2 (3 501 274 sq ft)
Liczba wind: Budynek obsługuje 71 wind. Najszybsze z nich osiągają prędkość 36 km/h
Koszt budowy: Szacuje się, iż budowa One World Trade Center kosztowała 3.9 miliarda dolarów.
Budynek zbudowany został według najwyższych standardów ekologicznych oraz z wykorzystaniem materiałów z recyclingu, a w symbolicznym geście, także tych pochodzących z miejsca katastrofy 11 września 2001 roku. Zastosowano w nim najnowocześniejsze rozwiązania optymizujące wydajność energetyczną, usuwanie odpadów i zanieczyszczeń oraz oszczędność wody.
Czytaj także:
Taras widokowy Edge w Nowym Jorku – nowa atrakcja Hudson Yards