Najstarszy McDonald’s na świecie: Downey, Kalifornia
Po ponad 70 latach od otwarcia pierwszej restauracji, McDonald’s jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną marką gastronomiczną na świecie. Charakterystyczne, żółto-czerwone logo znane jest chyba każdemu, niezależnie od tego, czy lubi jedzenie typu fast food, czy też szerokim łukiem je omija.
Choć po pierwszej restauracji otwartej przez braci McDonald w 1948 roku nie ma już śladu, w Downey, na odległych przedmieściach Los Angeles, legendarnego hamburgera zjeść można w najstarszej nadal działającej restauracji sieci.
Najstarszy McDonalds na świecie, w Downey, 20 km od centrum Los Angeles.
Hotel w Los Angeles – zarezerwuj z Hotels.com.
Pomimo, iż na przestrzeni lat restauracje sieci McDonald’s na świecie uległy uniformizacji, jedynie z niewielkimi wariacjami w jadłospisie, odpowiadającymi lokalnym gustom różnych narodowości, restauracja w Downey jest prawdziwą kapsułą czasu. Warto ją odwiedzić, nawet nie tyle dla samego posiłku, po którym wiadomo, czego oczekiwać, ale ze względu na jego walory historyczne. Dzięki nim właśnie, restauracja trafiła na listę kandydatów do prestiżowego amerykańskiego rejestru miejsc o wyjątkowej wartości historycznej – National Register of Historic Places. Nie znalazła się w nim ostatecznie wobec sprzeciwu właściciela.
Restauracja położona jest przy 10207 Lakewood Avenue, w Downey.
Uwaga: jeśli oczekujesz tradycyjnych „złotych łuków” w szyldzie McDonald’s, łatwo możesz restauracje w Downey przegapić; jej wygląd pozostał prawie niezmieniony od czasów otwarcia w 1953 roku. Co warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy poniżej.
Najstarszy McDonalds świata – nieco historii
Aby zrozumieć dlaczego restauracja różni się od tych, które spotkać możemy obecnie w niemal każdym większym miejscu na świecie, warto jest zapoznać się z historią marki.
Koncept McDonald’s stworzony został przez braci Richarda i Maurica McDonald, którzy w 1940 roku otwarli, w San Bernardino, swoją pierwszą restaurację, początkowo serwującą dania z grilla dla zmotoryzowanych kierowców. Pierwsze miesiące działalności uzmysłowiły im, iż największe zyski przynosi sprzedaż hamburgerów. Zamknęli więc pierwotny lokal i, już po kilku miesiącach, otwarli go ponownie, w uproszczonej wersji, sprzedając jedynie hamburgery, chipsy i sok pomarańczowy. Idea prostego, choć lubianego, i jednocześnie przystępnego cenowo posiłku okazała się strzałem w dziesiątkę. Choć z czasem oferowane menu zostało rozszerzone o dodatkowe pozycje, w tym frytki i colę, nadal stawiano na prostotę.
Sukces tej formy gastronomii spowodował, iż wkrótce bracia McDonald zdecydowali się na udostępnianie pomysłu w formie franczyzy. Restauracja w Downey, otwarta w 1953 roku była trzecim lokalem pod szyldem McDonald’s.
Coraz popularniejszą siecią zainteresował się amerykański biznesmen Ray Kroc, odkupując w 1961 roku markę od jej założycieli. To on właśnie odpowiada za jej ekspansję na teren całych Stanów Zjednoczonych, lecz także za ujednolicenie zarówno oferty dań, jak i wizerunku restauracji, od logo, po architekturę i wystrój lokali.
McDonald’s w Downey – czym różni się od innych restauracji?
Jako że umowa franczyzowa restauracji w Downey podpisana została z braćmi McDonald jeszcze przed przejęciem marki przez Krocka, restauracja wierna pozostała oryginalnemu designowi.
Pierwszą różnicę widać już w samym znaku mającym przykuć uwagę potencjalnych klientów.
Szyld najstarszej restauracji McDonald na świecie .
Olbrzymi napis “Hamburgers” zdobi maskotka pulchnego kucharz. Jego imię, „Speedy” odwołuje się do błyskawicznego tempa, w jakim serwowane są posiłki w restauracji.
Od tego, do czego przyzwyczaiły nas współczesne restauracje McDonald’s różni się także architektura i wystrój lokalu w Downey. Brak tu charakterystycznego mansardowego dachu; budynek o stosunkowo prostej formie zdobią dwa „złote łuki” usytuowane po jego obu stronach.
Wewnątrz znalazło się miejsce dla mini-muzeum: w szklanych gablotach zebrano eksponaty powiązane z przeszłością restauracji, w tym firmowe gadżety i przykłady zabawek oferowanych w zestawach Happy Meal.
Menu McDonald’s w Downey nie odbiega od tego, dostępnego w innych restauracjach sieci w USA, z jedną różnicą: serwowane tu słynne ciastko jabłkowe przygotowywane jest w tradycyjny sposób, poprzez smażenie w głębokim tłuszczu, nie zaś pieczenie (tą, zdrowszą metodę, McDonald’s przyjął w latach 90-tych).
Czytaj także:
Wycieczki i atrakcje w Los Angeles – zarezerwuj: