Mount Rushmore – pomnik amerykańskich prezydentów
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich symboli narodowych położony jest z dala od utartych szlaków turystycznych w Stanach Zjednoczonych.
Jeśli zdarzy Ci się jednak odwiedzić Dakotę Południową, nie przegap okazji zobaczenia na własne oczy największej atrakcji turystycznej tego stanu.
Popiersia amerykańskich prezydentów wykute w stoczu Mount Rushmore.
Monument podziwiać można w zachodniej części Dakoty Południowej, w paśmie górskim Black Hills, około 35 km na południowy zachód od Rapid City, drugiego największego (po Sioux Falls) miasta stanu. Denver (Kolorado) od Mount Rushmore dzieli około 600 km, Salt Lake City (Utah) – 950 km, zaś Chicago, aż 1500 km.
Znajdź zakwaterowanie w Rapid City, Dakota Południowa.
Mount Rushmore National Memorial – krótka historia
Idea stworzenia monumentu, który przyciągałby turystów w mało popularne rejony Dakoty Południowej zrodziła się w drugiej dekadzie XX wieku w głowie lokalnego historyka, Jonah Doane Robinsona. Jak pokazała przyszłość, wysiłek oraz inwestycja włożone w stworzenie monumentalnej rzeźby zwróciły się z nawiązka. Określany często mianem „Shrine of Democracy” (Ołtarz Demokracji) monument odwiedzany jest rzez około 2 milionów osób rocznie.
Według oryginalnego pomysłu, w skale wykute miały być podobizny bohaterów amerykańskiego Dzikiego Zachodu.
Zdaniem artysty, któremu powierzono wykonanie rzeźby, Gutzona Borgluma, większym zainteresowaniem cieszyłby się jednak pomnik dedykowany bardziej uniwersalnym figurom amerykańskiej historii. Wybór padł na czterech wybitnych prezydentów USA, którzy krajowi przysłużyli się w odrębny sposób.
Zasługi Jerzego Waszyngtona, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych oraz pierwszego prezydenta kraju są oczywiste. Tomasz Jefferson doceniony został za wkład w poszerzanie terytorium nowego kraju, miedzy innymi, wzbogacenie go o stan Luizjana odkupiony od Francji, Teodor Roosevelt, za rozwój amerykańskiej gospodarki, w szczególności zaś o promowanie idei budowy Kanału Panamskiego, Abraham Lincoln zaś, za starania o zachowanie jedności narodowej podczas trudnych czasów wojny secesyjnej,.
Prace nad monumentem rozpoczęły się w 1927 roku i wykonywane były przez 400 osobową ekipę pod nadzorem Borgluma do jego śmierci w 1941 roku, kiedy to nadzór nad nimi przejął jego syn, Lincoln. Zakończyły się 31 października tego samego roku.
Tak powstawał Mount Rushmore Memorial.
Choć oryginalny projekt przewidywał, iż postacie prezydentów przedstawione będą do pasa, trudności z uzyskaniem niezbędnych środków finansowych zdecydowały o zostawieniu monumentu w takiej formie, w jakiej znany jest dzisiaj.
Każda z głów prezydentów mierzy około 18 metrów wysokości.
Dziś pomnik, jak również przynależący do niego teren o powierzchni ponad 500 hektarów uznawane jest za pomnik narodowy – Mount Rushmore National Memorial i zarządzane jest przez amerykańską Służbę Parków Narodowych.
Zwiedzanie Mount Rushmore
Wstęp na teren Mount Rushmore Memorial jest możliwy 7 dni w tygodniu, przez cały rok, z wyłączeniem 25 grudnia, w godzinach 5:00-23:00, nieodpłatnie. Opłatę uiścić należy jednak za skorzystanie z parkingu przy monumencie.
Na terenie kompleksu Mount Rushmore znajduje się punkt informacyjny, centrum obsługi odwiedzających – Lincoln Borglum Visitor Center, oryginalny warsztat autora monumentu – Sculptor’s Studio, sklep z pamiątkami oraz kawiarnia i lodziarnia. Nad Visitor Center stworzono taras widokowy, z którego najlepiej obserwuje się rzeźbę.
Jeśli czas na o pozwala, przy Mount Rushmore warto jest zostać do wieczora; po zachodzie słońca ma tu miejsce Illumination Ceremony podczas której, po odśpiewaniu hymnu narodowego monument jest widowiskowo podświetlany.
Mount Rushmore zwiedzac można na własną rękę – bardzo przydatne okażą się tu wówczas informacje udzielane w Visitors Center – jak i w ramach zorganizowanych wycieczek.
Uwaga: Zwiedzanie Mount Rushmore połączyć można z wizytą przy atrakcji o zbliżonym charakterze: w odległości około 25 km od dedykowanego amerykańskim prezydentom monumentu podziwiać można także wyrytą w skale, nieukończoną rzeźbę – Crazy Horse.
Crazy Horse Memorial przedstawiać ma wodza indiańskiego plemienia Lakota.
Wykonanie pomnika zlecone zostało polskiego pochodzenia rzeźbiarzowi Korczakowi Ziolkowskiemu, który asystował Borglumowi w początkowej fazie prac nad Mount Rushmore i z którym się skłócił, postanawiając rozpocząć własny projekt. Ziolkowski zmarł nie doczekawszy ukończenia rzeźby. Oryginalny projekt przewiduje iż monument mierzyć będzie 172 m wysokości i 195 m długości, znacznie przewyższając więc rozmach Mount Rushmore Memorial.