Klimat Kalifornii
The Golden State, czyli Kalifornia zajmuje olbrzymi i zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu obszar. Klimat Kalifornii kształtowany jest zarówno przez łańcuchy górskie i tereny pustynne, jak również przez Pacyfik i jego wybrzeże.
Północna część stanu doświadcza o wiele więcej opadów, w porównaniu do ‘suchego’ południa. Większe amplitudy temperatur rejestrowane są w głębi lądu, z dala od wybrzeża.
Pasma górskie Kalifornii.
- Oferta LOT do Kalifornii – znajdź najlepsze połączenia.
- Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z Wakacje.pl.
Klimat na wybrzeżu Pacyfiku
Duże różnice temperatur w zależności od usytuowania na terenie stanu odczuwane są w Kalifornii zwłaszcza latem. Zimne prądy pacyficzne odpowiedzialne są za bardzo umiarkowane temperatury na kalifornijski wybrzeżu w sezonie letnim. W Crescent City, największym dużym mieście północnego wybrzeża Kalifornii, średnia temperatura w najcieplejszych miesiącach, sierpniu i wrześni wynosi niecałe 19 stopni Celsjusza. W San Diego, na południu, średnie temperatury w miesiącach letnich plasują się na komfortowy poziomie 25 stopni.
Różnica temperatury na wybrzeżu zimą i latem jest stosunkowo niewielka; w Los Angeles, na przykład, gdzie zimą słupki termometrów wskazują średnio 12⁰C, zaś latem – 20⁰C, wynosi ona zaledwie 8 stopni.
Również obfitość opadów deszczu na wybrzeżu różni się znacznie pomiędzy północą i południem. W Crescent City rocznie spada średnio 2170 mm, w San Francisco – 538 mm, w San Diego zaś, 262 mm.
Zimny Prąd Kalifornijski odpowiedzialny jest także za mgłę, której często doświadczyć można na wybrzeżu. Szczególnie zauważalna jest ona w Przesmyku Golden Gate, kiedy to spowija legendarny most nadając szczególnego uroku panoramie San Francisco.
Most Golden Gate we mgle.
Wybrzeże Pacyfiku może okazać się bardzo wietrzne, zwłaszcza na północ od San Francisco. Na całęj swej długości oferuje doskonałe warunki dla doświadczonych surferów.
Kalifornia – klimat w głębi lądu
W miarę oddalania się od wybrzeża, wzrastają temperatury maksymalne latem oraz spadają znacznie najniższe temperatury zimowe. I tak przykładowo, we Fresno średnia temperatura w styczniu wynosi 8⁰C, latem zaś 28⁰C .
Podobnie, jak w przypadku wybrzeża, także w głębi lądu większe opady występują na północy, zwłaszcza w terenach górzystych, gdzie oprócz deszczu, występują także obfite opady śniegu.
Centralno-wschodnią część stanu zajmuje rozciągający się na ponad 650 km łańcuch górski Sierra Nevada. Topniejący wiosną śnieg zasila wody gruntowe, oraz liczne strumienie i jeziora, stwarzając doskonałe warunki do rozwoju bujnej flory regionu.
Wysokie góry zatrzymują masy wilgotnego powietrza znad oceanu, co sprawia, iż na wschód od Sierran Nevada znaleźć można jedno z najsuchszych i najgorętszych miejsc na świecie. Na pustyni Death Valley, część obszarów której położona jest nawet 80 metrów poniżej poziomu morza, latem rejestrowane są temperatury wysokości nawet 50 ⁰C.
Pustynne tereny Doliny Śmierci w Kalifornii.
Rekordowa temperaturę w Dolinie Śmierci zanotowana została w 1913 roku i wynosiła 56.7⁰C. W przeciwieństwie do ekstremalnych temperatur letnich, zimy w Death Valley są zazwyczaj łagodne. Słupki rtęci z rzadka spadają tu do zera. Temperatury maleją wraz ze wzrostem wysokości, o około 2-3⁰C co 300 metrów. Wiosną odczuwany jest w Dolinie Śmierci silny wiatr.
Pogoda w największych miastach Kalifornii
Zobacz: dane meteorologiczne z lat poprzednich oraz aktualna prognoza pogody w San Francisco.
Zobacz: dane meteorologiczne z lat poprzednich oraz aktualna prognoza pogody w Los Angeles.
Zobacz: dane meteorologiczne z lat poprzednich oraz aktualna prognoza pogody w San Diego.
Zobacz: dane meteorologiczne z lat poprzednich oraz aktualna prognoza pogody w Sacramento.