Kalifornia – fakty i podstawowe informacje
Znajdź, poniżej, podstawowe informacje na temat Kalifornii.
Populacja
(2020): 39.9 milionów mieszkańców. Kalifornia posiada największą ze wszystkich amerykańskich stanów populację.
Obszar
Zajmująca obszar 424.000 km2 Kalifornia jest trzecim co do wielkości stanem USA (Polska= 312.000 km2)
Stolica
Sacramento – ok. 508.529 mieszkańców (2019). Stolica Kalifornii mieści się około 140 km na północny wschód od San Francisco.
Stolica Kalifornii, Sacramento; powyżej, siedziba władz stanowych.
- Połączenia LOT do Kalifornii – znajdź najatrakcyjniejsze oferty.
- Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.
Największe miasta Kalifornii
Los Angeles: około 4 milionów mieszkańców (2019)
San Diego: ok. 1,4 mln mieszkańców (2019)
San José: około 1 mln mieszkańców (2019)
San Francisco: ok. 883.000 mieszkańców (2019)
Gospodarka Kalifornii
Około 2,9 bln USD (2017 r.) produktu krajowego brutto sprawia, czyni z Kalifornii piątą co do wielkości gospodarkę na świecie. Stan generuje ponad 14% całego PKB Stanów Zjednoczonych.
Najbardziej dochodowe sektory
Turystyka, sektor IT (w Kalifornii mieści się słynna Dolina Krzemowa, a w niej siedziby Apple, Google, Facebook, itp.), przemysł filmowy (Hollywood), telewizyjny i muzyczny, biotechnologia, budownictwo, rolnictwo i turystyka.
Dziewicze krajobrazy Kalifornii – jedna z unikalnych atrakcji turystycznych tego stanu.
Gospodarka Kalifornii dzisiaj
Na początku XX wieku gospodarka Kalifornii rozwijała się głównie w oparciu przemysł naftowy. II Wojna Światowa stała się impulsem dla przemysłu ciężkiego oraz zbrojeniowego na zachodnim wybrzeżu USA. Okręty wojenne, samoloty, broń produkowane były w dużych ilościach w Kalifornii nawet po zakończeniu wojny, w związku z utrzymującym się konfliktem pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim. Wyścig kosmiczny, czyli zmagania Wschodu i Zachodu o czołową pozycję w podboju kosmosu przełożył się na dodatkowe inwestycje w prężnie już działający przemysł lotniczy i kosmiczny w Kalifornii od lat 60-tych, do 80-tych.
Jednocześnie, od drugiej dekady XX wieku począwszy, coraz prężniej rozwijał się przemysł filmowy, wraz z Hollywood, które szybko urosło do rangi stolicy międzynarodowej kinematografii.
W latach 60-tych dostrzeżony został potencjał turystyczny ‘dzikich’ regionów Kalifornii. Tutejsze parki narodowe i rezerwaty, w tym Yosemite National Park, Sequoia National Park, Death Valley National Park czy też zespół parków Redwood, zaczęły przyciągać rosnące ilości miłośników przyrody.
Kalifornia to także światowej klasy parki rozrywki, a wśród nich Disneyland, Universal Studios i Sea World, generujące olbrzymi zyski dla stanowego budżetu.
Dolina Krzemowa, czyli skupione wokół Uniwersytetu Stanford serce, a właściwie mózg branży IT skupia geniuszy informatyki z całego świata, jak również siedziby wielu międzynarodowych korporacji. Od początku lat 80-tych, Silicon Valley jest jednym z filarów kalifornijskiej gospodarki.
Demografia Kalifornii
Kalifornia wyróżnia się dużym zróżnicowaniem kulturowym, rasowym i etnicznym. Największą grupą etniczną jest tu ludność pochodzenia latynoamerykańskiego, hiszpański jest zaś drugim najczęściej używanym językiem. Jeśli chodzi o podział rasowy, dominuje rasa biała, zwraca uwagę jednak duży odsetek mieszkańców pochodzenia azjatyckiego. Kalifornia jest drugim, po Hawajach, amerykańskim stanem o największej społeczności Azjatów: stanowią oni ponad 14% ogólnej liczby mieszkańców. 5.8% to społeczność afroamerykańska.