Jazda samochodem w USA – przepisy drogowe, porady, przydatne informacje
Jeśli cenisz sobie swobodę podróży i dobrze czujesz się za kółkiem, Stany Zjednoczone to destynacja dla Ciebie. Jazda samochodem w USA to, może z pominięciem zakorkowanych centrów wielkich miast, czysta przyjemność. W tym, zajmującym połowę kontynentu kraju, będziesz mieć okazję przemierzać unikalne krajobrazy oraz bezkresne przestrzenie przy niemal pustych drogach.
Nawet, jeśli samochód potrzebny jest Ci tylko, aby swobodnie przemieszczać się w mieście, przystępne ceny usług rent a car oraz tanie paliwo to dodatkowy sprawią, iż okaże się on często najpraktyczniejszym rozwiązaniem.
Zobacz także: Wynajem samochodów w USA.
Przepisy drogowe w Stanach Zjednoczonych nie odbiegają znacząco, od tych znanych z Polski. Lokalnie, w różnych stanach, występować mogą specyficzne reguły. Warto zawsze jest zapytać o nie w wypożyczalni, przy odbiorze auta.
Poniżej podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas jazdy samochodem w USA.
Skręt w prawo na czerwonym świetle
Podobnie, jak w Polsce, w USA można skręcać w prawo na czerwonym świetle warunkowo, czyli jeśli warunki na to pozwalają i z zachowaniem szczególnej ostrożności wobec pieszych i rowerzystów. Nie występuje jednak oznakowanie zieloną strzałką. Skręcac (z zachowaniem ostrożności) można zawsze, o ile nie jest to zabronione tabliczką ‘NO TURN ON RED’.
Ciekawostka: w Nowym Jorku skręt w prawo na czerwonym świetle jest zakazany!
Uważaj na autobusy szkolne w USA
W Stanach Zjednoczonych większość dzieci, nawet tych najmłodszych, podróżuje do szkoły autobusem. Ulice wokół szkół, jak również okolice przystanków żółtych autobusów szkolnych są bardzo wyraźnie oznaczone.
Zachowaj szczególną ostrożność na przystankach autobusów szkolnych.
Nie dostosowanie się do ograniczeń prędkości w strefie autobusów, jak również nie zatrzymanie się przed przystankiem, nawet, jeśli znajdujesz się na przeciwnym pasie, potraktowane będzie bardzo surowo przez amerykańską policję.
Znak STOP na skrzyżowaniu
W Stanach Zjednoczonych obowiązują nieco odmienne reguły na skrzyżowaniach o małym natężeniu ruchu, bez sygnalizacji świetlnej. Oznaczone są one znakiem STOP (wraz z doprecyzowaniem ‘4-way’ lub ‘All-way’, w zależności od ilości wjazdów na skrzyżowanie). Kierujący pojazdami muszą obowiązkowo zatrzymać się przed wjazdem na skrzyżowanie. Przejeżdżają przez nie w kolejności, w jakiej na nie przybyli. Jeśli dwa pojazdy o kolidującym torze ruchu znalazły się na skrzyżowaniu jednocześnie, pierwszeństwo przysługuje pojazdowi z prawej strony.
Carpool lanes na autostradach
W ramach promocji bardziej efektywnego korzystania z pojazdów spalinowych, na wielu autostradach i drogach ekspresowych w Stanach Zjednoczonych wydzielono pas przeznaczony dla samochodów przewożących więcej, niż jedną osobę. Jeśli podróżujesz samotnie, pamiętaj, aby nie znaleźć się na pasie carpool lane – może to zaowocować mandatem.
Alkohol w samochodzie
O ile kodeks drogowy w Stanach Zjednoczonych jest dość liberalny, w porównaniu do polskiego, jeśli chodzi o dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy – w USA jest to aż 0.8 promila, czyli 4 razy więcej, niż w większości krajów europejskich – surowe zasady dotyczą przewożenia alkoholu. W wielu stanach zabronione jest posiadanie w kabinie otwartego alkoholu. Dotyczy to puszek z piwem, butelek wina, likierów, czy innych napojów alkoholowych, których opakowanie fabryczne zostało naruszone.
Ograniczenia prędkości – różne w poszczególnych stanach
Limity prędkości ustalane są indywidualnie przez każdy z amerykańskich stanów. Wahają się one od 20 mph (32 km/h) w strefach zabudowanych, do 85 mph (137 km/h) poza strefą zabudowaną. Na autostradach, dopuszczalna prędkości wynosić może od 55 mph (89 km/h) do 85 mph (137 km/h).
Aby nie ryzykować problemów z drogówką, zwracaj uwagę na sygnalizację drogową oraz, jeśli to możliwe, zapoznaj się uprzednio z najważniejszymi przepisami obowiązującymi w stanie, który zamierzasz odwiedzić.
Jazda samochodem w USA
Amerykanie zachowują się zazwyczaj na drogach w bardzo cywilizowany sposób, jazda samochodem w USA nie powinna więc przyspożyć kłopotów. Porządkowi na drogach sprzyjają częste patrole drogówki, która jak wiadomo, z kierowcami łamiącymi przepisy, się nie patyczkuje.
Unikaj jazdy w mieście w godzinach szczytu
W Stanach Zjednoczonych wszystko jest w rozmiarze XL. Pomimo szerokich, wielopasmowych jezdni, olbrzymie potrafią być także korki w największych metropoliach oraz na autostradach wylotowych. Wielogodzinne tkwienie w korku trudno raczej uznać za atrakcję turystyczną… O Ile to możliwe, unikaj prowadzenia samochodu w dużych miastach pomiędzy 7 i 9 rano oraz 4 i 7 po południu.
Opłaty za autostrady w USA
Podróżując samochodem po Stanach Zjednoczonych, zadbaj o łatwo dostępne drobne – przydadzą się one na płatnych autostradach, gdzie bramki są często bezobsługowe.
Każdy stan reguluje korzystanie oraz wysokość opłat na własny sposób. Generalnie, więcej płatnych dróg znajduje się na Wschodnim Wybrzeżu USA. Na Florydzie, na przykład, próba uniknięcia płatnych tras skończy się licznymi objazdami oraz stratą czasu i paliwa.
Opłaty za autostrady i drogi płatne regulować można na dwa sposoby: dokonując płatności manualnej (gotówką, rzadziej kartą), lub automatycznie, poprzez pobranie z rachunku bankowego należnej opłaty. Takie rozwiązanie wymaga zainstalowania w samochodzie transpondera, którego sygnał odczytywany będzie przez automatyczne bramki. Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście sprawniejszy przejazd przez bramki; kierowcy nie muszą się zatrzymywać, a jedynie zwolnic.
SunPass Floryda w wynajętym samochodzie
Automatyczny system poboru opłat za autostrady na Florydzie, stanie, w którym, jak wspomnieliśmy, występuje szczególnie dużo tras płatnych, nosi nazwę SunPass.
Jazda samochodem w USA: płatne autostrady na Florydzie pokonuje się sprawniej dzięki systemowi SunPass.
W przypadku pojazdów, które nie posiadają transpondera, a przejechały przez bramki SunPass, stosowany jest system sczytywania tablic rejestracyjnych. Opłata za skorzystanie z autostrady wysłana zostaje na adres właściciela pojazdu, powiększona o opłatę administracyjną, co znacznie zwiększa ostateczny koszt przejazdu trasą. W przypadku wynajętego samochodu, należna kwota pobrana zostaje przez wypożyczalnię z karty kredytowej klienta, użytej do zablokowania kaucji. Do niej, z kolei, doliczona może zostać także opłata manipulacyjna dla wypożyczalni, co czyni takie rozwiązanie bardzo drogim dla klienta w ostatecznym rozrachunku.
Dla klientów planujących często korzystać z płatnych tras na Florydzie wynajętym samochodem, bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wypożyczenie transpondera, za dodatkową opłatą oczywiście.
Kup SunPass samemu
Wszelkie opłaty dodatkowe wyeliminować można nabywając transponder SunPass samemu. Można zdecydować się na tańszą wersję, mocowaną na jednorazowo do jednego pojazdu, w cenie $5 za urządzenie, lub na wersję, którą przenosić można do różnych pojazdów, w miarę potrzeb. Kosztuje ona $20.
Po zakupieniu transpondera, zainstalować należy na smartfonie aplikację SunPass, dzięki której dowolnie zasilać można konto systemu przelewami z konta bankowego.
Czytaj także: