Huragany w USA – update 12 listopada 2022: Huragan Nicole stracił na sile, obecnie, jako burza tropikalna nadal jednak przynosić może obfite opady deszczu na Florydzie, a także w Georgii i w Karolinie Południowej.
Tropikalne burze, czy cyklony powstające nad Oceanem Atlantyckim regularnie nawiedzają Stany Zjednoczone.
Szczególnie dotykają Wschodnie Wybrzeże USA oraz rejon Zatoki Meksykańskiej: jeden z najbardziej niszczycielskich huraganów w historii Ameryki, Katrina, w przeciągu 7 dni w sierpniu 2005 roku objął znaczne tereny Florydy, a następnie Luizjany, dokonując trudno wyobrażalnych zniszczeń w Nowym Orleanie.
Zdjęcia satelitarne huraganu Katrina nad Zatoką Meksykańską.
Sezon huraganów znad Atlantyku przypada na lato i jesień. Choć, na szczęście, tylko niektóre okazują się prawdziwie niebezpieczne, wiatry i burze występujące na wschodnim i południowym wybrzeżu USA pomiędzy czerwcem a listopadem, często okazują się na tyle silne, by pokrzyżować plany podróży, zwłaszcza, jeśli opiera się ona na połączeniach lotniczych, często z powodów bezpieczeństwa opóźnionych, lub odwołanych. Nie wpadając niepotrzebnie w panikę, warto jest śledzić aktualne prognozy pogody i stosować się do zaleceń lokalnych władz.
System monitorowania stanu pogody i wczesnego ostrzegania przed huraganami w USA jest bardzo sprawny; odpowiada za niego organ National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA, a konkretnie jego oddział National Hurricane Center.
Znajdź aktualne informacje o huraganach w USA.
Huragan Nicole traci na sile
Floryda nie otrząsnęła się jeszcze po chwilach grozy, jakie zafundował jej pod koniec września cyklon tropikalny Ian, a już przyszło jej zmierzyć się z siłami natury ponownie.
Burza tropikalna ochrzczona imieniem Nicole w miniony czwartek przybrała gwałtownie na sile, pustosząc, już, jako huragan, wschodnie wybrzeże stanu.
Wiatry o prędkości przekraczającej 100km/h, gwałtowne opady deszczu oraz powodzie spowodowały 5 ofiar śmiertelnych.
Zniszczeniu uległy dziesiątki domów oraz hoteli, w szczególności tych położonych w pierwszej linii brzegowej; setki mieszkańców Florydy pozbawionych zostało dachu nad głową – często w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nieoszacowane jeszcze straty, choć z pewnością wielomilionowe, dotyczą także budowli, które choć oparły się siłom natury, uznane zostały za niespełniające warunków bezpieczeństwa do dalszego użytkowania.
Nicole, choć „złagodniała”, powracając do kategorii buszy tropikalnej, nadal nie opuszcza Słonecznego Stanu: oczekuje się, iż w sobotę nadal przynosić będzie obfite deszcze, choć siła wiatru znacznie zmaleje. Skutki huraganu odczuwane są także w Georgii i Carolinie Południowej.
Nicole jest pierwszym od 40 lat huraganem nawiedzającym Florydę w listopadzie – sezon huraganów kończy się tu zazwyczaj w połowie października.
Huragan Ian nadciąga nad Florydę
Od poniedziałku, 26 września, w stanie gotowości znajduje się Półwysep Florydzki, do którego zbliża się w gwałtownym tempie huragan Ian. Początkowo burza tropikalna, szybko urósł on w siłę: towarzyszący mu wiatr o prędkości przekraczającej 210 km/h plasuje go w 4 kategorii, 5-stopniowej skali pomiaru siły huraganów (więcej o tym w poniżej).
Władze Florydy wprowadziły stan wyjątkowy i zachęcają mieszkańców do gromadzenia zapasów żywności i leków. Zarządzono także częściową ewakuację – szczególnie w rejonie Tampa Bay (między innymi w hrabstwach Hillsborough, Manatee, Pinellas, Sarasota, Pasco i Hernando) i przygotowuje się na możliwe powodzie. W chwili powstawania tego artykułu zamknięte pozostawały szkoły w 24 hrabstwach Florydy.
Ian to czwarty już z kolei huragan w zarejestrowany w USA w 2022 roku.
Więcej informacji na temat huraganu Ian na Florydzie.
Czym jest huragan?
Burze tropikalne, z silnymi podmuchami wiatru i obfitymi opadami deszczu są częstym zjawiskiem na wspomnianych terenach Stanów Zjednoczonych. O huraganie, lub cyklonie, mówimy jednak, gdy prędkość wiatru ciągłego (nie podmuchów) przekroczy 74 mil/h, czyli 119 km/h. Zazwyczaj towarzyszą mu także ulewne deszcze, a w konsekwencji również powodzie.
Oko cyklonu mierzy średnio około 30-40 kilometrów, w skrajnych przypadkach jednak, jego rozmiar może wzrosnąć do nawet ponad 600 kilometrów.
Siła huraganu mierzona jest w 5 stopniach, a właściwie kategoriach, według skali Saphira-Simpsona:
- kategoria 1 – prędkość wiatru 119 – 153 km/h
- kategoria 2 – prędkość wiatru 154 – 177 km/h
- kategoria 3 – prędkość wiatru 178 – 209 km/h
- kategoria 4 – prędkość wiatru 210 – 249 km/h
- kategoria 5 – prędkość wiatru ponad 250 km/h
Poszczególne kategorie charakteryzuje także siła niszczenia w każdym przypadku, od możliwości zrywania dachów, linii wysokiego napięcia, czy przewracania drzew, aż po najbardziej katastroficzne scenariusze, niszczące całkowicie i z długotrwałymi skutkami istniejącą infrastrukturę. Wystarczy wspomnieć, iż huragan Katrina, właśnie 5-tej kategorii, kosztował życie 1800 osób i spowodował zniszczenia o wartości przekraczającej 125 miliardów dolarów. Ślady wielu z nich nadal dostrzec można w wielu miejscach Luizjany, pomimo, iż od tragicznych wydarzeń minęło już ponad 17 lat.
W okresie letnio-jesiennym terytorium Stanów Zjednoczonych nawiedza średnio 7 huraganów. W ostatnich latach częstotliwość ich występowania wzrosła, co naukowcy łączą ze zmianami klimatycznymi.
Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 12. listopada, 2022