Cło i VAT z USA – opłaty, jakim polegają przesyłki ze Stanów Zjednoczonych
„Paczka z Ameryki” oznaczać może niespodziewany wydatek dla niezaznajomionego z aktualnymi przepisami celnymi adresata.
Pakiet uregulowań znany jako VAT e-commerce, obowiązujący na terenie Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku zobowiązuje każdego odbiorcę towarów spoza UE, a więc także z USA, do uiszczenia podatku VAT oraz opłat celnych. Dotyczyć mogę one zarówno towarów nabytych w amerykańskich sklepach online, jak i przedmiotów nadanych przez osoby prywatne w charakterze prezentu.
Cło i VAT z USA – zobacz, jak zmieniły się zasady naliczania opłat celnych za przesyłki ze Stanów Zjednoczonych.
Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po zrobieniu zakupów przez internet, a także, by niechcący nie narazić na wydatek osoby, którą pragniemy obdarować, warto jest znać zasady, według których Urząd Celny nalicza ewentualne opłaty dodatkowe.
Cło i VAT z USA
Przesyłka ze Stanów Zjednoczonych do Polski, w wyniku kontroli celnej, obciążona może zostać następującymi opłatami:
VAT – wynosząca w Polsce 23% stawka podatku od towarów i usług, potocznie znanego jako VAT, naliczana będzie od przesyłek sprowadzanych spoza Unii Europejskiej o wartości przekraczającej 150 EUR.
Cło – wartość celna towarów sprowadzanych z USA zależy od wielu czynników, w tym, kategorii produktu, stanu (nowy lub używany), wartości przesyłki. Taryfy celne wahać się mogą od 0% do kilkudziesięciu. Przykładowo: cło na odzież sprowadzaną z USA do Polski wynosi zazwyczaj 12%, w przypadku obuwia, zaś, 8% lub 17%.
Wartość cła obliczyć można dzięki kalkulatorowi taryf celnych ISZTAR Ministerstwa Finansów.
Taryfa celna na wyroby elektroniczne wynosi 0%, co sprawia, iż zakup laptopa, czy telefonu komórkowego w USA okazuje się często opłacalny, nawet jeśli w takim przypadku uiścić będziemy musieli podatek VAT.
Opłaty manipulacyjne – podlega im każda przesyłka poddana wyrywkowej kontroli celnej. Mogą obejmować, na przykład, jej magazynowanie, lub inne czynności celne.
Akcyza – naliczana jest w przypadku wyrobów tytoniowych, alkoholu perfum i wód toaletowych.
Opłaty a wartość przesyłki
Wysyłając paczkę z USA do Polski, lub dokonując zakupów internetowych w amerykańskich sklepach miej na względzie następujące limity wartości przesyłanych towarów:
- towary o wartości do 150 EUR – objęte są podatkiem VAT
- towary o wartości powyżej 150 EUR – podlegają pełnej odprawie celnej; uiścić będzie trzeba zarówno VAT, jak i cło.
Uwaga: Nowe przepisy zniosły, obowiązujące uprzednio zwolnienie z podatku VAT dla towarów o wartości do 22 EUR. Od 1 lipca 2021 roku podatkiem VAT objęte są wszystkie towary importowane na teren Unii Europejskiej niezależnie od wartości.
Prezent – zwolniony z opłat celnych
Opłat dodatkowych przy przesyłkach z USA do Polski uniknąć można w przypadku prezentów – towarów o charakterze niehandlowym, na użytek własny odbiorcy, spełniających następujące warunki:
łączna wartość wraz z kosztami przesyłki nie przekracza 45 EUR
zarówno nadawca, jaki odbiorca to osoby prywatne (w grę nie wchodzą więc zakupy)
przesyłka nie zawiera towarów akcyzowych (perfum, alkoholu, wyrobów tytoniowych) w ilościach przekraczających dozwolone przepisami.
Zgłoszenie celne złoży Poczta Polska
W większości przypadków, proces celno-podatkowy przesyłek spoza UE do Polski, obsługuje Poczta Polska. To ona, w imieniu klienta, wykonuje wszystkie niezbędne czynności do dokonuje zgłoszenia celnego.
Należności celne i podatkowe, a także opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego, w wysokości 8.5 PLN, pracownik poczty pobierze od odbiorcy przesyłki pracownik poczty w chwili jej doręczenia. Dla wygody klientów, pracownicy Poczty Polskiej wyposażeni są w terminale do płatności bezgotówkowych.
Czytaj także: