Ciekawostki o USA
Stany Zjednoczone są niewyczerpywalnym niemal źródłem inspiracji turystycznych.
Coś dla siebie znajdzie tu każdy typ podróżnika: kosmopolityczne metropolie, spektakularne zbytki przyrody, idealna sceneria do wycieczek typu roadtrip oraz wysadzane palmami plaże to tylko niektóre z atrakcji kraju, zajmującego pół kontynentu.
Ciekawostki o USA: powierzchnia Stanów Zjednoczonych jest o 30 razy większa od Polski.
O historii tego kraju, zabytkach, parkach rozrywki, czy fascynującej przyrodzie napisano już wiele. Poniżej przedstawiamy 10 mniej znanych faktów i ciekawostek na temat Stanów Zjednoczonych.
Wycieczki do USA – zarezerwuj z biurem podróży.
1. Symbole Ameryki.. z importu
Niektóre z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich zabytków w rzeczywistości są nieamerykańskiego pochodzenia. Słynna Statua Wolności ofiarowana została Stanom Zjednoczonym przez Francję w 1886 roku. Dzwon Liberty Bell, ikona amerykańskiej niepodległości, do USA przybył z Wielkiej Brytanii.
Liberty Bell, jeden z najważniejszych zabytków Filadelfii, powstał w tej samej angielskiej odlewni, co londyński Big Ben.
2. Alaska kupiona za grosze
Warto tu też wspomnieć, iż jeden z najpóźniej przyłączonych do USA stanów, Alaska, do 1867 roku należała do Rosji. Stan kupiony został przez USA za 7.2 miliona dolarów. Inwestycja ta zwróciła się 100-krotnie po odkryciu na Alasce złóż złota i ropy.
3. 27 wersji amerykańskiej flagi
Znana obecnie flaga Stanów Zjednoczonych – niebieskie pole z 50 białymi gwiazdkami reprezentującymi stanu USA oraz 13 poziomych czerwonych i białych pasów – jest w rzeczywistości jej 27 wersją flagi narodowej.
Uważa się, iż pierwsza flaga Stanów Zjednoczonych wyszła pod igły krawcowej z Filadelfii, Betty Ross w 1777 roku. W jej pierwszej wersji, na niebieskim polu widniało 13, formujących okrąg gwiazdek reprezentujących kolonie, które wypowiedziały podległość brytyjskiej koronie.
Betsy Ross flag – pierwsza flaga USA.
4. Święto Niepodległości 4 lipca?
4 lipca Amerykanie świętują, z wielką pompą, uzyskanie niepodległości przez Stany Zjednoczone. W rzeczywistości, amerykański Kongres Kontynentalny przegłosował niezależności od brytyjskiej monarchii dwa dni wcześniej, 2 lipca. Amerykański Dzień Niepodległości obchodzony jest w rocznicę złożenia, właśnie 4 lipca 1976 roku pierwszego z 56 podpisów na Deklaracji Niepodległości. Pierwszym sygnatariuszem dokumentu był John Hancock.
5. „Wuj Sam” istniał naprawdę
Personifikacja Stanów Zjednoczonych, noszący surdut i cylinder w amerykańskich barwach narodowych, Uncle Sam, jest w rzeczywistości postacią historyczną.
Uncle Sam istniał naprawdę i nosił nazwisko Samuel Wilson.
Masarz i inspektor produktów mięsnych dostarczanych amerykańskim wojskom podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej w 1812 roku, Samuel Wilson, znany z pogodnego usposobienia i bardzo lubiany przez żołnierzy, otrzymał od nich przydomek „Uncle Sam”. Żartowali oni iż, pieczęć „U.S.” (United States) na prowiancie to w rzeczywistości inicjały Wuja Sama.
6. Nowy Jork – najgęściej zaludnione miasto USA
To, że Nowy Jork jest amerykańskim miastem o największej gęstości zaludnienia. W końcu, na stosunkowo niewielkiej powierzchni 780 km2 zamieszkuje aż 8.5 miliona ludzi. Szokować może jednak kontrast z innymi, o wiele słabiej zaludnionymi częściami USA: aż 40 z amerykańskich stanów posiada populację mniejszą, od liczby mieszkańców samego Nowego Jorku!
Miejsca dżungla Nowego Jorku. Ciekawostka bonusowa: pierwotna nazwa Nowego Jorku to New Amsterdam.
7. USA – kraj protestantów
Choć Stany Zjednoczone są prawdziwym tyglem kulturowym protestantyzm pozostaje dominującym wyznaniem w tym kraju. Różne odmiany tej protestantyzmu wyznaje 42% amerykańskiego społeczeństwa, podczas gdy katolików jest niewiele ponad 20%.
8. Mile, galony i funty
USA jest jednym z trzech krajów na świecie, które nie przyjęły metrycznego systemu miar. Pozostałe to Liberia i Myanmar (dawna Birma). Wiele z jednostek imperialnych nadal powszechnie stosowanych jest w Wielkiej Brytanii, choć kraj ten oficjalnie przyjął system metryczny. Odległość nadal mierzona jest w milach, waga i objętość płynów zaś w funtach i galonach, choć te ostatnie są o 20% większe od jednostek stosowanych w USA.
Cal vs. Cm.
Najczęściej stosowane w ramach obowiązującego w USA imperialnego systemu jednostki miar to:
- jednostki odległości – cal, stopa, jard i mila
- jednostki powierzchni – akr
- jednostki objętości – uncja, pinta i galon
- jednostki wagi – uncja i funt
Temperatura określana jest w skali Fahrenheita.
9. Ciekawostki o USA: Kraj miliarderów
Stany Zjednoczone są największą potęgą gospodarczą świata. USA poszczycić się może ponad 600 miliarderami. Aż 8 z 10 najbogatszych ludzi świata to Amerykanie. Są to: Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffet, Larry Ellison, Larry Page i Sergey Brin.
10. … i ubóstwa
Stany Zjednoczone to kraj kontrastów. Szacuje się iż ponad 42 milionów Amerykanów żyje w biedzie, ponad 40 milionów korzysta z państwowego programu pomocy w zakupie żywości (tzw. Food Stamps), pół miliona zaś zmaga się z problemem bezdomności.
Poznaj dane dotyczące ubóstwa w poszczególnych stanach według magazynu Forbes.
Czytaj także: