Atrakcje turystyczne Memphis
Drugie największe, po Nashville, miasto stanu Tennessee to jedna z najpopularniejszych destynacji w centralnej części Stanów Zjednoczonych.
Podobnie, jak Nashville, miasto kojarzy się z muzyką – zarówno dzięki legendzie „Króla rock’n’rolla”, Elvisa Presleya, którego posiadłość, Graceland, jest największą bodajże atrakcją Memphis oraz jako mekka bluesa i gospel, gatunków zrodzonych na łonie społeczności afroamerykańskiej.
Memphis drugie największe miasto stanu Tennessee.
W Memphis na uwagę zasługuje także dziedzictwo historyczne i kulturowe miasta, które odegrało znaczącą rolę w historii amerykańskiego, opartego na niewolnictwie Południa, a następnie w walce z segregacją rasową w Stanach Zjednoczonych. Turyści doceniają także pełną luzu atmosferę oraz objawiającą się szczególnie przy stole gościnność mieszkańców tej części Tennessee.
Jeśli kochasz bluesa, autentyczne klimaty i grillowane jedzenie, a interesuje Cię także historia, Memphis nie zawiedzie!
Poznaj nasze sugestie najciekawszych atrakcji turystycznych Memphis.
Beale Street – serce Memphis
„Najbardziej ikoniczna ulica Stanów Zjednoczonych”, czy „Dom bluesa” to tylko niektóre przydomki ulicy Beale przecinającej śródmieście Memphis. To tu właśnie należy się wybrać, aby poczuć puls miasta, spróbować lokalnych specjałów oraz posłuchać muzyki na żywo.
Bary, kluby, restauracje, kafejki, sklepy z pamiątkami, ale także muzea i miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym wzdłuż Beale Street z łatwością wypełnią cały dzień zwiedzania.
Okolica ta tętni życiem przez cały dzień, szczególnego charakteru nabiera jednak po zmroku, kiedy to praktycznie z każdego lokalu dobiegają dźwięki bluesa, R&B, jazzu, country, rocka czy gospel. Spotkać w nich można zarówno turystów, jak i „lokalsów”; często wręcz całe rodziny, spędzające czas przy posiłku, ale też chętnie przyłączające się do występów. Popisy wokalne ze strony gości, często na zaskakująco wysokim poziomie, czy improwizowane tańce przy scenie są mile widziane i przyczyniają się do stworzenia ciepłej, gościnnej atmosfery, tak docenianej przez turystów w Memphis.
Spacer Beale Street.
BB King’s Blues Club, Blues City Café, Coyote Ugly, Rum Boogie Café, czy Silky O’Sullivan’s to tylko niektóre z ikonicznych barów i klubów przy Beale Street. Turyści z pewnością szybko dostrzegą tu charakterystyczny szyld Hard Rock Café. Naszym zdaniem jednak, bardziej niż w znanej na całym świecie sieciówce, czas w Memphis warto jest spędzić w jednym z miejscowych, unikalnych lokali.
Z innych atrakcji Beale Street wymienić warto zabytkową halę widowiskową Orpheum Theatre nadal w użytku, otwartą jednak także dla zwiedzających oraz Handy Park, w którym przy ładnej pogodzie chętnie gromadzą się mieszkańcy miasta na improwizowane tańce, czy wspólne muzykowanie.
Kaczki w Hotelu Peabody
Zaledwie 5 minutowy spacer dzieli Beale Street od jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków Memphis. The Peabody Hotel, zainaugurowany w 1869 roku słynie nie tylko z eleganckich, zabytkowych wnętrz i wysokiego standardu świadczonych usług, ale także z osobliwej tradycji. Od ponad 80 już lat, odbywa się w nim codziennie marsz… kaczek.
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne Memphis: Peabody Ducks.
W 1940 roku Bellman Edward Pembroke, były treser zwierząt cyrkowych, zaproponował zarządowi hotelu, iż umili czas gościom w dość niezwykły sposób: paradą kaczek, zmierzających po czerwonym dywanie do fontanny zdobiącej hotelowe lobby. Pokaz spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem, wieść o nim szybko rozniosła się, nawet poza granice miasta. Dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Memphis.
Obecnie, w odpowiedzi na olbrzymi zainteresowanie, marsz kaczek odbywa się dwa razy dziennie, o 11 rano i 5 po południu.
Graceland – nie przegap w Memphis
Absolutnym hitem wśród turystów odwiedzających Memphis jest wizyta Graceland, posiadłości Elvisa Presleya. Miejsce to wywołuje niezwykle emocjonalne reakcje wśród oddanych fanów “Króla rock’n’rolla”, zainteresuje jednak z pewnością osoby niespecjalnie zaznajomione z legendą piosenkarza ani jego twórczością.
Ekstrawagancki gust Presleya oraz burzliwa historia jego życia widoczne są w każdym zakątku Graceland, od efektownej bramy, zdobionej nutami żelaznej bramy, po najdrobniejsze szczegóły dekoracji domu.
Tak wita gości Graceland.
Pomimo znacznych rozmiarów posiadłości – zajmuje ona ponad 5 hektarów, sam a rezydencja piosenkarz jest raczej skromnych rozmiarów. Dla zwiedzających udostępniona została jej część, w tym salon, salon telewizyjny i bilardowy, kuchnia i słynny, fascynujący kiczem pokój wypoczynkowy znany, jako Jungle Room, inspirowany lasem tropikalnym.
Drewniane meble, pluszowy miś panda oraz spływający po ścianie wodospad – kwintesencja graniczącego z kiczem stylu Graceland.
Wizyta w Graceland obejmuje także przylegające do rezydencji tereny i zabudowania, w tym kort do gry w racquetball, salę z nagrodami i trofeami zdobytymi przez Elvisa, stajnię, czy ogród w którym chętnie spędzał czas z rodziną.
Graceland to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat piosenkarza. Szczególne wrażenie robią wywiady zarówno z nim, jak i z jego córką, Lisą Marie Presley, dziedziczki posiadłości.
Znajdź szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia Graceland.
Stax Museum of American Soul Music
Ciekawym przystankiem dla osób interesujących się muzyką amerykańską okaże się z pewnością Stax Museum. Wytwórnia Stax Records zdaniem wielu była kolebką charakterystycznego stylu muzycznego Memphis. To w niej właśnie nagrywane były przeboje takich gwiazd jak Aretha Franklin, Otis Redding, Booker T & the M.G.s i Isaac Hayes.
Stax Museum.
W muzeum zapoznać się można z historią soula i bluesa, zatańczyć na parkiecie „Express Yourself”, zobaczyć należącego kiedyś do Isaaca Hayesa Cadillaca Eldorado ze złotą tapicerką i futrzanymi wykończeniami, odwiedzić studio nagraniowe, czy też zrekonstruowane wnętrze skromnego kościoła z 1906 roku, jednej z wielu świątyń Delty Missisipi, w których zrodziła się muzyka gospel.
National Civil Rights Museum
4 kwietnia 1968 roku śmiertelnie postrzelony został lider walki z segregacją rasową w USA, Martin Luther King. Kula dosięgła go na balkonie pokoju numer 306 motelu „Lorraine”.
Dziś jego budynek służy jako siedziba jednego z najciekawszych muzeów Memphis: National Civil Rights Museum.
Lorraine Motel przekształcony został w Muzeum Praw Obywatelskich.
Muzeum posiada ciekawą kolekcję eksponatów związanych z osobą charyzmatycznego przywódcy walki o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów w USA, ale także z tym ruchem ogółem.
Osoby zainteresowane szczególnie tą tematyką wybrać się mogą także do Slave Haven Underground Railroad Museum, XIX wiecznej posiadłości zbudowanej przez Jacoba Burkle, handlarza bydłem, który potajemnie pomagał niewolnikom zbiegłym z plantacji przedostać się na bezpieczne dla nich tereny na północy USA.
Mud Island – wypoczynek nad rzeką Mississippi
Memphis leży nad brzegiem rzeki Missisipi. Na wyspie Mud, położonej na północ od centrum miasta znajdują się najpopularniejsze nadrzeczne tereny rekreacyjne, skupione na terenie Mississippi River Park. Obejmują one park, ciekawe instalacje wodne, siłownię na świeżym powietrzu, amfiteatr na którego scenie często goszczą lokalni muzycy, jak również Muzeum Rzeki Missisipi.
Mud Island to doskonałe miejsce na spędzenie popołudnia podczas upalnych dni w Memphis.
Memphis Pyramid
Jedynych w swoim rodzaju doświadczeń dostarczy wizyta w Memphis Pyramid. Ta dawna hala widowiskowa przekształcona została w powierzchnię rozrywkowo-handlową kierującą swoją ofertę głównie do wielbicieli myślistwa, wędkarstwa oraz broni palnej. Znajduje się tu strzelnica, symulator polowania na kaczki w technologii 4D, stawy w których łowić można ryby, sklepy ze sprzętem łowieckim i wędkarskim, tor kręglarski oraz gry arkadowe.
Piramida w Memphis nosi przydomek „redneck Disneyland”.
Wioska Indiańska Chucalissa
Jeśli interesujesz się historią i wykopaliskami, odwiedź doskonale zachowane stanowisko archeologiczne w indiańską wiosce Chucalissa, położonej w Fuller State Park na południowych obrzeżach Memphis.
Znajdź więcej informacji na temat wioski Chucalissa na stronie Uniwersytetu w Memphis.
Co zjeść w Memphis?
Grill to ulubiony sposób przygotowywania potraw w Memphis. We wszystkich lokalnych restauracjach skosztować można wszelkiego rodzaju mięsiwa w stylu BBQ, szczodrze doprawianego i podawanego z sosami. Do najpopularniejszych zaliczają się między innymi: Central BBQ, The Bar-B-Q Shop i Cozy Corner BBQ. Oprócz grillowanych żeberek, steków, polędwicy, kurczaka, koniecznie spróbować tu trzeba amerykańskiego specjału, popularnego zwłaszcza na południu – pulled pork, czyli „szarpanej wieprzowiny” serwowanej w kanapkach.
Memphis BBQ – podobne zestawy z grilla serwowane są w większości restauracji w mieście.
Turystów nieprzepadających za mięsem, zainteresuje być może inny lokalny przysmak, catfish. Jest to gatunek suma występujący obficie w rzece Mississippi a obecnie także na fermach rybnych.
Najpopularniejszym sposobem przyrządzenia suma jest usmażenie go w chrupiącej panierce.
Do Memphis z Chicago samochodem?
Memphis posiada własne lotnisko, które, choć oficjalnie międzynarodowe, obsługuje głównie połączenia krajowe z dużych amerykańskich miast, w tym z Chicago. Jeśli jednak planujesz wybrać się do Memphis z Chicago samochodem, w grę wchodzi odległość 850 km do pokonania. Czy to dużo? To kwestia bardzo indywidualna; jak na północnoamerykańskie warunki raczej nie. Podróż taka zajmuje zazwyczaj około 8 godzin.
Wynajem samochodów Chicago Lotnisko O’Hare.
Czytaj także:
Co robić w Nashville, the Music City?
Zarezerwuj wycieczki i bilety na atrakcje Memphis w dobrej cenie: