Atrakcje Kalifornii: Dolina Śmierci
Spośród amerykańskich stanów, Kalifornia jest tym, który oferuje najszerszy bodajże wachlarz atrakcji. Znaleźć tu można spektakularne plaże, emblematyczne miasta, parki rozrywki oraz unikalne zabytki przyrody. Jednym z nich jest Death Valley, czyli Dolina śmierci.
Majestatyczne krajobrazy Death Valley, powyżej widok z Zabriskie Point.
Oddalona o około 2.5h drogi od Las Vegas i 4h od Los Angeles, Dolina Śmierci jest popularnym przystankiem dla miłośników przyrody w Kalifornii.
Znajdź zakwaterowanie w pobliżu Doliny Śmierci w Kalifornii.
Death Valley National Park
Położona na Pustyni Mojave dolina stanowi większość obszaru parku narodowego Death Valley National Park.
Jest on wyjątkowym na skalę światową miejscem pod wieloma względami:
Najgorętsze miejsce na Ziemi – wraz z pustynią Sahara i niektórymi rejonami Bliskiego Wschodu z Dolina Śmierci zalicza się do miejsc o najwyższych temperaturach. Rekordowe zarejestrowane tu wskazanie słupka rtęci wyniosło 56.7⁰C. W najcieplejszych miesiącach, pomiędzy czerwcem i wrześniem, temperatury za dnia regularnie zbliżają się tu 40⁰C, „zimą” zaś, choć nocą spaść mogą w nocy nawet do kilku stopni poniżej zera, nawet podczas najchłodniejszych miesięcy średnie temperatury dobowe wynoszą tu około 10⁰C.
Sprawdź aktualna prognozę pogody dla Death Valley.
Najsuchsze miejsce w Ameryce – z wysoką temperaturą – jak również oddaleniem od dużych zbiorników wodnych i geomorfologią terenu – wiąże się też wysoka suchość powietrza w dolinie. Średnio spada tu rocznie zaledwie 60 milimetrów deszczu, choć zdarzały się lata, kiedy opady nie wystąpiły w ogóle. To właśnie ekstremalnemu upałowi i suszy Dolina Śmierci zawdzięcza swoją nazwę. Pomimo ekstremalnych warunków klimatycznych, w Death Valley spotkać można sporo gatunków fauny i flory. Zwierzęta zamieszkujące te surowe krajobrazy to, między innymi: owce górskie, kojoty, rysie amerykańskie, pumy, lisy długouche oraz rozliczne drobne ssaki, jak świstaki, susły i wiewiórki. Dolinę Śmierci zamieszkuje także, lub odwiedza sezonowo wiele gatunków ptaków. Bytuje tu też sporo płazów i gadów.
Roślinność na terenie parku jest raczej skąpa i ogranicza się głównie do bylin. Na terenach, w których występuje słodka woda, znaleźć można jałowce, jukki, sosny giętkie oraz jadłoszyn, niewielkie drzewo strączkowe.
Najniżej położone miejsce w Ameryce Północnej – na terenie Doliny Śmierci znajduje się także najniżej – bo na wysokości 86 pod poziomem morza –położony punkt całego kontynentu północnoamerykańskiego.
Dolina Śmierci – co zobaczyć?
Zwiedzanie mierzącej 225 km długości Doliny Śmierci stanowi wyzwanie, nie tylko ze względu na ekstremalny klimat, ale także właśnie przez jej olbrzymie rozmiary. Warto jest się do niego przygotować z wyprzedzeniem. Zapas wody, nakrycie głowy oraz zapasy wody to absolutne minimum wyposażenia gości Death Valley. Dobrze jest jednak zaopatrzyć się w mapy oraz zdecydować uprzednio, którą część parku będziemy zwiedzać.
Poniżej, najbardziej warte odwiedzenia miejsca Doliny Śmierci:
Furnace Creek – w tej, centralnie położonej części parku znajduje się jego „zaplecze” parku: restauracje, sklep, stacja benzynowa, pole namiotowe a nawet ekskluzywny hotel oraz, przede wszystkim, centrum obsługi gości parku / visitors center.
Panamint Springs – goście wjeżdżający na teren parku od strony zachodniej znajdą restaurację, stację paliw oraz kwatery do wynajęcia (w ograniczonej ilości).
Dante’s View – jeden z najpopularniejszych punków widokowych Doliny Śmierci. Położony na wysokości 1669 metrów nad poziom morza, oferuje widok na rezerwuar „słonego” jeziora Badwater.
Jedno z najczęściej fotografowanych miejsc Death Valley.
Dante’s View najlepiej odwiedzieć jest z rana, zanim słońce znajdzie się wysoko na horyzoncie i lejący się z nieba żar zmęczy najbardziej entuzjastycznie nawet nastawionych turystów.
Zabriskie Point –dostanie się położonego w łańcuchu górskim Amargosa punktu widokowego wymaga około 3.5-kilometrowego spaceru. Widoki jakie oczekują po odrodzę oraz w punkcie docelowym są jak najbardziej tego warte.
Artist’s Palette – jedna z najbardziej malowniczych tras wycieczek samochodowych w Kalifornii wiedzie przez część Doliny Śmierci znanej, jako Artist’s Drive. Jej zwieńczeniem jest Artist’s Palette – skały osadowe, które dzięki zawartych w nich minerałom mienią się wszelkimi niemal kolorami tęczy, zmieniającymi się w zależności od natężenia padającego na nie słońca.
Co warto zobaczyć w Dolinie Śmierci: Paleta Artysty.
Badwater – misa wyschniętego przed tysiącami lat słonego jeziora, niewielkimi kałużami wody oraz nadal widoczną warstwą soli to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w Dolinie Śmierci. Pomimo dużego zasolenia wody – skąd bierze się zresztą nazwa, oznaczająca w dosłownym tłumaczeniu „złą wodę” – w nadal istniejących tu niewielkich zbiornikach obecna jest zarówno fauna, jak i flora.
Devil’s Golf Course – „Pole Golfowe Diabła” to teren pokryty sporymi, bo blisko półmetrowej szerokości bryłami solnymi.
Mesquite Flat Sand Dunes – pomimo braku bujnej roślinności, krajobraz Death Vally trudno jest uznać za monotonny. W centralnej części doliny urzekają wydmy, do złudzenia przypominające pustynię.
Wydmy podziwiać można z daleka, jednak turyści, którzy chcieliby przyjrzeć im się z bliska, przygotować muszą się na silne momentami podmuchy gorącego i niosącego ziarna piasku wiatru.
Czytaj także: