Adler Planetarium Chicago
Jeśli jesteś w Chicago, a interesuje Cię astronomia, nie przegap wizyty w Adler Planetarium. Ta popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Wietrznego Miasta atrakcja to znacznie więcej niż, jak wskazywałaby nazwa, planetarium.
Adler Planetarium jest częścią kompleksu muzealnego położonego nad brzegiem Jeziora Michigan.
Otwarte w 1930 roku, z inicjatywy lokalnego biznesmena Maxa Adlera pierwsze planetarium w Stanach Zjednoczonych, z biegiem czasu przekształciło się w jedną z najważniejszych w kraju instytucji muzealnych poświęconych dedykowanych badaniu Wszechświata, astronomii i astrofizyce. Wiedzę o nich przekazuje swoim gościom w sposób wciągający dla różnych grup wiekowych.
Oprócz sali widowiskowych z wykorzystującymi najnowocześniejsze techniki ekranami kopułowymi, Adler Planetarium pochwalić się też może unikalnymi eksponatami.
Planetarium jest jedną z atrakcji objętych programem zniżkowym CityPASS Chicago.
Kup CityPASS Chicago i zaoszczędź do 48% na biletach wstępu do największych atrakcji w mieście.
Nie przegap w Adler Planetarium
Największą atrakcją Adler Planetarium są oczywiście pokazy na jednym z trzech ekranów sferycznych, stwarzającymi wrażenie patrzenia prosto w usiane gwiazdami niebo. Sale widowiskowe planetarium to, największy, posiadający średnicę ponad 20 metrów Grainger Sky Theatre oraz Definiti Theatre i Samuel C. Johnson Family Theatre.
Adler Planetarium Sky Shows.
Niektóre ze spektakli planetarium dostępne są w technologii 3D, specjalne pokazy przygotowano zaś dla najmłodszych gości.
Poznaj aktualny program pokazów w Adler Planetarium.
Na uwagę zasługuje także kolekcja muzealna Adler Planetarium, jeden z cenniejszych zbiorów urządzeń służących do obserwacji i badania kosmosu. Jego gwiazdą (pun intended J ) jest kapsuła wykorzystana w programie lotów kosmicznych Gemini, realizowanym w latach 1963-1966.
Tak podróżowali kosmonauci biorący udział w misji Gemini.
Niezwykła popularnością cieszą się też wydarzenia specjalne organizowane w Adler Planetarium, jak na przykład wspólna obserwacja zaćmienia księżyca (kiedy to nadarza się takowa okazja), doroczna zbiórka funduszy – Celestial Bash, a nawet spektakle komediowe, łączące naukę i humor. Tu dowiesz się więcej o eventach w Adler Planetarium.
Dla miłośników kosmosu i astronomii, którzy nie mogą osobiście odwiedzić planetarium, przygotowało ono także sporo programów online, jak na przykład obserwacja nieba wraz z komentarzem naukowców i pracowników planetarium, w tym na przykład stała już pozycja Sky Observers Hangout.
Możliwość zadawania pytań, zarówno prowadzącym, jak i czat z innymi uczestnikami, pomaga nie tylko dostarczyć cennej wiedzy, ale także daje poczucie, iż niezależnie od tego, skąd pochodzimy, wszyscy żyjemy pod tym samym niebem.
Zobacz także:
Atrakcje Chicago – zarezerwuj online: