Roadtrip z San Francisco do Las Vegas
Kalifornia to jedna z najpopularniejszych destynacji wycieczek samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Stan ten obfituje w unikalne atrakcje naturalne, zarówno na malowniczym wybrzeżu Pacyfiku, jak i w zielonym interiorze. Oprócz dziewiczych plaż, dramatycznych klifów, pasm górskich i tętniących życiem dolin, Kalifornia to także bogactwo kulturowe oraz niektóre z najbardziej emblematycznych miast USA.
Znajdź loty do San Francisco – wyszukaj połączenia, porównaj ceny.
Poniżej, przedstawiamy kilka pomysłów na roadtrip z San Francisco do Las Vegas. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę po drodze oraz dzielimy się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi podróży samochodem.
Zachwycająca sceneria podczas podróży z San Francisco do Las Vegas.
Wskazówka: Znajdź najlepsze oferty wynajmu samochodów w USA.
Na trasie wycieczki, oprócz fascynujących miast, zobaczysz wznoszące się na 4 km nad poziom morza pasma górskie Sierra Nevada, lecz także pustynne równiny Death Valley, położone poniżej poziomu morza. Z bliska będziesz mógł się przyjrzeć malowniczym wodospadom Yosemite National Park oraz najwyższym sekwojom świata w Redwood National Park.
Samochodem z San Francisco do Yosemite
Jeśli odwiedzasz San Francisco po raz pierwszy, zarezerwuj kilka dni na zwiedzanie tego fascynującego miasta.
San Francisco to często pierwszy przystanek podczas zwiedzania Kalifornii.
Czytaj także: Krótki przewodnik po San Francisco.
Kiedy nasycisz się już atmosferą miasta, koniecznie odwiedź jedną z największych atrakcji turystycznych Kalifornii – Park Narodowy Yosemite. Znajduje się on około 3 godziny drogi z San Francisco, czyli stosunkowo niewiele, jak na Stany Zjednoczone – kraj olbrzymich odległości.
Popularną trasą pomiędzy ‘Frisco’ a Yosemite jest Interstate Highway 580 / Hwy 205 / Hwy 120, wiodące, między innymi przez Groveland, miasto powstałe w czasach gorączki złota w XIX wieku. Położone u wrót do Yosemite, to urocze miasteczko, samo w sobie o walorach historycznych, jest świetną bazą do zwiedzania parku.
Naszym zdaniem jednak, najlepsza trasa z San Francisco do Yosemite wiedzie autostradą 140. Wyjeżdżając z San Francisco, kieruj się Hwy 580 / Hwy 5, do zjazdu na Hwy 140 (Central Yosemite Hwy), na południe od miasta Patterson. Początkowo równinne i nieco monotonne krajobrazy łąk i pól uprawnych powoli zastępują coraz większych rozmiarów pagórki i wzgórz, dając przedsmak, tego, czego oczekiwać można na terenie parku.
Warte zainteresowania na trasie Highway 140 jest, położone na obrzeżach parku stare, górnicze miasteczko Mariposa. Jego główna ulica, Main Street nie zmieniła się znacząco od czasów powstania, wiernie oddając wygląd ówczesnych miast. Znaleźć można na niej niewielkie sklepiki z pamiątkami i rzemiosłem, przytulne restauracje i kawiarnie.
Z Mariposa widokowa trasa wiedzie dalej na północny wschód, aż do Arch Rock Entrance – oficjalnego wjazdu na teren parku Yosemite.
Arch Rock – „brama” wjazdowa parku Yosemite, na trasie Highway 140.
Tutaj uiścić należy opłatę za wstęp na teren parku. Jeśli planujesz i masz możliwość odwiedzać Yosemite częściej, pamiętaj, iż sporo zaoszczędzić można wykupując bilet całoroczny.
Znajdź więcej informacji na temat biletów do Yosemite.
Yosemite National Park – obowiązkowa atrakcja Kalifornii
Parkowi Yosemite poświęciliśmy osobny artykuł – znajdź go tutaj.
Roadtrip z San Francisco do Las Vegas – przystanek na łonie natury.
Wjeżdżając na teren parku pamiętaj, iż jego główna droga jest jednokierunkowa; nie możesz zawrócić, jeśli pominąłeś jakąś atrakcję. Całą trasę będzie trzeba pokonać ponownie. W weekendy oraz latem ruch w parku może okazać się zaskakująco duży, zaś znalezienie miejsca do zaparkowania – trudne. Wybierz się do parku z rana, aby uniknąć rozczarowania.
Tioga Road do Mono Lake
Po całym dniu pieszych wędrówek po Yosemite, daj odpocząć nogom, kontynuując podróż samochodem malowniczą, biegnącą w poprzek przez park trasą Tioga Road / Hwy 120. W miesiącach pomiędzy październikiem a majem, droga ta jest często zamknięta z powodu zalegających mas śniegu. Czasem nieprzejezdna może być aż do czerwca.
Bądź na bieżąco z warunkami pogodowymi w Yosemite dzięki oficjalnej stronie parku.
Tioga Road przebiega na wielu odcinkach na wysokości ponad 3000 m npm, co gwarantuje fantastyczne widoki. Wzdłuż trasy znajduje się wiele punktów widokowych oraz miejsc, w których warto się zatrzymać, aby rozprostować nogi, odetchnąć pełną piersią górskim powietrzem oraz sfotografować niebanalną scenerię.
Na wschodnim krańcu Tioga Road na uwagę zasługuje jedno z geologicznie najstarszych jezior zachodniej półkuli, Mono Lake.
Księżycowy krajobraz Mono Lake.
Jezioro wyróżnia się niezwykle wysoki stężeniem soli, która odpowiedzialna jest za surowe, niemal pustynne i na pierwszy rzut oka pozbawione życia krajobrazy wokół jeziora. Wapienne formacje skalne przywodzą na myśl powierzchnię księżyca.
Dowiedz się więcej na temat historii Jeziora Mono z materiału video poniżej.
Bodie – miasto duchów w Kalifornii
Obecnie opuszczone miasto, Bodie, tętniło życiem w czasach gorączki złota. Impulsem do jego powstania było odkrycie złota na północ od jeziora Mono. Zarówno kopalnię, jak i miasto można zwiedzać.
Bodie uchodzi za jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej autentycznych pozostałości oryginalnego miasta amerykańskiego Zachodu.
Miasto zdecydowanie zasługuje na przystanek w drodze z San Francisco do Las Vegas.
Autentyczny Dziki Zachód – Bodie i Mono Lake.
W czasach najintensywniejszego rozwoju, pod koniec XIX wieku, miasto miało około 10 tyś. mieszkańców i cieszyło się nienajlepszą reputacją. Życie górnikom urozmaicały dziesiątki rozmaitych przybytków rozrywki, w tym znane z westernów saloony, a także domy rozpusty oraz domy gier hazardowych (te ostatnie dwa często łączyły funkcje). Ulice Bodie pełne były przemocy, jednak wizja szybkiego wzbogacenia się na wydobyciu cennego kruszcu okazywała się silniejsza od chęci spokojnego życia.
W Bodie znajduje się niewielkie muzeum oraz centrum obsługi gości (visitor center) gdzie wykupić można wycieczki z przewodnikiem. Znajdź więcej informacji na temat Bodie na oficjalnej stronie California State Parks.
Z Mono Lake do Death Valley
Po zakończeniu wizyty w rejonie Mono Lake i Bodie, kieruj się na południe trasą Hwy 395 wiodącą ku wschodniej stronie łańcucha Sierra Nevada.
Po drodze, miniesz Mammoth Lakes, miasteczko popularne, jako baza wypadowa dla pieszych wycieczek po okolicy latem, oraz ośrodek narciarski zimą. Niedaleko Mammoth Lakes znajduje się oryginalny pomnik przyrody – Devil’s Postpile. Jest to niezwykła formacja skalna, składająca się z bazaltowych kolumn powstałych z zastygłej lawy około 100 tyś. lat temu.
Kierując się dalej na południe Hwy 395, napotkamy także miasteczko Bishop, gdzie odwiedzić można muzeum kolei na świeżym powietrzu, Laws Railroad Museum. Jego pracownicy z wielkim zaangażowaniem opowiadają o tym, jak wyglądało życie w kalifornijskich miasteczkach w czasie Gorączki Złota.
Kolejna atrakcja w drodze na południe to Lone Pine, miasteczko popularne wśród kochających góry turystów. Położone jest ono w pobliżu jednego z najwyższych szczytów Stanów Zjednoczonych.
Mount Whitney mierzy 4421 m npm. Na szczyt wiedzie ścieżka, jednak trasa ta zalecana jest jedynie dla osób o dobrej kondycji fizycznej. Podchodzenie na szczyt wymagać może, w zależności od pory roku, specjalnego zezwolenia. Znajdź więcej informacji na temat Mount Whitney Trail.
Widok na Mount Whitney z Lone Pine.
Samo miasteczko jest niezwykle malownicze, podobnie jak widoki na wschodnie stoki Sierra Nevada, które oferuje. Nawet jeśli nie planujesz zdobywać szczytu, warto jest wybrać się samochodem przez Whitney Portal Road na początek trasy Mount Whitney Trail, aby z bliska przyjrzeć się imponującym formacjom skalnym.
W Eastern Sierra Visitor Center w Lone Pine uzyskasz wiele praktycznych informacji o okolicy, w tym na temat aktualnych warunków pogodowych zarówno na Mount Whitney, jak i w Dolinie Śmierci.
Death Valley – największy park narodowy USA poza Alaską
Kierując się dalej na południowy wschód z Lone Pine trasą Hwy 190 dotrzesz do słynnej Doliny Śmierci.
Warto jest pomyśleć o zatankowaniu do pełna przed wjazdem na teren parku, jako że później niełatwo jest znaleźć stację benzynową, zaś jeśli się to uda, oczekiwać należy zawyżonych cen.
Death Valley położona jest w północnej części Pustyni Mojave. Intensywne upały odczuwane tu latem sprawiają, iż idealnym okresem na odwiedzenie Doliny Śmierci są miesiące pomiędzy październikiem i majem.
W lipcu, temperatura w Death Valley utrzymuje się często na poziomie 40⁰C, co może skuteczne utrudniać zwiedzanie tego pięknego rejonu.
Praktycznie wszyscy turyści w Dolinie Śmierci zatrzymują się w Furnace Creek, będącym „centrum” administracyjnym i komercyjnym rejonu. Znaleźć tu można zakwaterowanie, sklepy, supermarkety, restauracje, także visitor center. To w Furnace Creek właśnie zarejestrowano najwyższą na świecie temperaturę: 56,7⁰C.
Kierując się do Furnace Creek Hwy 190, będziesz mieć okazję zobaczyc słynne wydmy, Mesquite Flat Sand Dunes. Zatrzymaj się na parkingu i wybierz na spacer pośród wydm, aby w pełni docenić ich urodę.
Mesquite Flat Sand Dunes tuż przed zachodem słońca.
Na terenie Death Valley znajduje się wiele punktów widokowych. Zalicza się do nich Zabriskie Point, oferujący nietuzinkową panoramę okolicy o każdej porze dnia.
Zabriskie Point – ten przystanek na trasie roadtrip z San Francisco do Las Vegas na długo pozostaje w pamięci.
Odwiedzić warto jest także Dante’s View, gdzie, z wysokości ponad 1600 m npm. Podziwiać można zarówno Mount Whitney, jak i najniżej położony obszar Death Valley, jak również całej Ameryki Północnej, znany jako Badwater.
Widok z Dante’s View.
Największa na kontynencie północnoamerykańskim depresja, położona 86 metrów poniżej poziomu morza znajduje się 27 km na południe od Furnace Creek. Jest to niemal całkowicie wyschnięte słone jezioro, nad którego powierzchnią można spacerować dzięki specjalnym drewnianym ścieżkom. Pamiętaj, aby na spacer zaopatrzyć się w wodę, nakrycie głowy oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Zwiedzaj Badwater Basin z rana, aby uniknąć największego upału.
Badwater Basin – najniższy punkt w Ameryce północnej.
Po drodze z Furnce Creek do Badwater Basin warto jest także zatrzymać się przy kolejnej interesującej formacji skalnej. Artist’s Palette to zbocza górskie, które w wyniku utlenienia różnych metali zawartych w skale przybrały rozmaite barwy, upodabniając się do malarskiej palety.
Artist’s Palette w Dolinie Śmierci.
Z Death Valley do Las Vegas
Dolina Śmierci, z całym bogactwem atrakcji naturalnych, to ostatni przystanek na drodze do światowej stolicy hazardu, Las Vegas. Stąd zajmie ona około 3.5-3 godzin, trasą Hwy 190 / Hwy 373 / Interstate 95.
Czytaj także: