Paszport i ESTA USA – dokumenty podróży do Stanów Zjednoczonych
Wybierając się do Stanów Zjednoczonych, przed zakupem biletów lotniczych, upewnij się, iż posiadasz ważny paszport oraz uzyskałeś autoryzację w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, czyli ESTA. Zastąpił on wymóg posiadania wizy turystycznej w związku z włączeniem Polski do Programu Ruchu Bezwizowego w 2019 roku.
Co musisz wiedzieć planując wyjazd do Stanów Zjednoczonych:
Jeśli planujesz pobyt na terenie USA przez dłużej niż 90 dni, nadal wystąpić będziesz musiał o stosowną wizę w ambasadzie.
Rodziny podróżujące z dziećmi pamiętać muszą, iż każdy z członków rodziny, nawet niemowlęta, muszą posiadać osobny paszport oraz autoryzację ESTA.
Znajdź, poniżej, praktyczne informacje, jak wypełnić wniosek ESTA.
Paszport biometryczny (z chipem)
Wjazd na teren Stanów Zjednoczonych wymaga okazania paszportu biometrycznego. Jest to paszport z wbudowanym chipem, zawierającym dane biometryczne, jak linie papilarne, czy wzór siatkówki oka. Najprościej paszport biometryczny rozpoznać można po tym symbolu umieszczonym na okładce:
W Polsce paszporty biometryczne wydawane są od 28 sierpnia 2006 roku, co oznacza, iż dawnego typu paszportów praktycznie nie ma już w użyciu.
Wiza czy ESTA do USA?
Jeśli udajesz się do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych, na okres do maksymalnie 90 dni, wiza nie jest potrzebna. Wystarczy autoryzacja ESTA, którą uzyskać można online.
Co warto wiedzieć o ESTA:
- Otrzymanie autoryzacji ESTA pozwala rozpocząć podróż do USA, nie jest jednak gwarancją pozwolenia na wjazd na teren tego kraju. Ostateczną decyzję podejmie amerykański oficer imigracyjny na granicy.
- Jeśli odmówiono Ci autoryzacji ESTA, wystąpić musisz o wizę B-1 lub B-2 poprzez ambasadę USA.
- Autoryzacja ważna jest przez 2 lata (w tym czasie pozwala na wielokrotne wjazdy, na okres nieprzekraczający łącznie 180 dni), lub do czasu utraty ważności paszportu. Gdy wyrobisz nowy paszport, wniosek ESTA złożyć musisz ponownie.
- Autoryzacja ESTA wymagana jest przy przekraczaniu granicy USA drogą lotniczą lub morską. Przy wjeździe drogą lądową, z Meksyku, jest niewystarczająca. Autoryzację posiadać muszą także pasażerowie w tranzycie przez terytorium USA.
- Koszt autoryzacji ESTA to $21.
Jak wypełnić wniosek ESTA USA?
Wypełnienie wniosku ESTA jest w miarę proste i nie powinno zając więcej, niż 20 minut.
W przestrzeni internetowej pojawia się coraz więcej serwisów oferujących pomoc w tym zakresie, nie zalecamy jednak korzystanie z nich. Pobierają one słone opłaty za wypełnienie formularz, z którym większość osób poradzi sobie bez żadnego problemu. Znane są przypadki, iż przez nieuwagę, firmy te wypełniają formularze błędnie, komplikując tylko niepotrzebnie kontakty z urzędem imigracyjnym Stanów Zjednoczonych.
Wniosek o autoryzację złożony składany jest na oficjalniej stronie ESTA. W prawym górnym roku możesz zmienić język na polski.
Wypełnianie wniosku ESTA – na co zwrócić uwagę?
Formularz ESTA USA online.
Wypełnienie formularza nie powinno nastręczyć trudności; jest on przejrzysty oraz oferuje automatyczną pomoc przy bardziej skomplikowanych pytaniach (kliknij na przycisk ze znakiem zapytania przy każdym polu).
Zwróć szczególną uwagę na pola oznaczone czerwoną gwiazdką: ich wypełnienie jest obowiązkowe; jego brak uniemożliwi przejście do dalszej części formularza.
Informacje, jakie należy wskazać w formularzu ESTA to, między innymi:
- Pełne imię i nazwisko
- Adres zamieszkania i adres email
- Imię i nazwisko rodziców
- Informacje dotyczące paszportu (numer, data ważności, kraj wydania). Pola te wypełnią się automatycznie, jeśli skorzystamy z opcji ‘Prześlij paszport’ pozwalającej na zeskanowanie pola przeznaczonego do odczytu maszynowego, czyli ‘kodu’ dokumentu.
- Nazwa i adres ostatniego zakładu pracy/pracodawcy
- Osoba, z którą należy kontaktować się w nagłych wypadkach
- Adres pobytu w Stanach Zjednoczonych (pierwszy przystanek, np. hotel)
Opcjonalne jest wskazanie w formularzu kont mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram i innych). Możesz, ale nie musisz tego robić.
Odpowiedzieć będziesz musiał także na kilka pytań dotyczących stanu zdrowia i kwestii bezpieczeństwa, w tym chorób zakaźnych, rejestru kryminalnego, działalności terrorystycznej oraz podróży do wyszczególnionych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.
Polskie znaki w formularzu ESTA USA
Poza imieniem i nazwiskiem, nie należy używac polskich znaków; formularz po prostu ich nie przyjmie. Zamiast ‘ń’ wpisz ‘n’, zamiast ‘ś’ – ‘s’, zamiast ‘ą’ – ‘a’, etc.
Wniosek grupowy ESTA
Istnieje możliwość złożenia wniosku grupowego. Podać w nim należy te same informacje, jak w przypadku wniosku indywidualnego. Jedyna różnica polega na tym, iż płatność za wszystkich ubiegających się o autoryzację dokonywana jest jednorazowo, w chwili złożenia wniosku.
System ESTA pozwala na zapisanie wprowadzonej informacji i powrót do niej w późniejszym czasie, brak danych wszystkich uczestników podróży nie jest więc problemem.
Dane kontaktowe na terenie USA
W formularzu wskazać musisz także dane kontaktowe na terenie Stanów Zjednoczonych.
Jeśli nie posiadasz w USA znajomych, lub rodziny, można w tym polu wpisać adres pierwszego hotelu, w którym planujemy się zatrzymać.
Śledź status wniosku ESTA
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól, przekierowany zostaniesz do strony płatności za złożenie wniosku ESTA, w celu uiszczenia, za pomocą karty kredytowej, lub PayPal opłaty w wysokości $21 (do 26 maja 2022 roku, cena wynosiła $14) . Po zaakceptowaniu płatności, uzyskasz możliwość śledzenia stanu wniosku na stronie głównej ESTA. W tym celu kliknij na przycisk ‘Sprawdź status ESTA’ i wprowadź wymagane informacje: numer paszportu i datę urodzenia, lub numer wniosku i dane paszportu.
Ważna informacja: system ESTA nie informuje automatycznie, np. via email o pozytywnym (lub nie) rozpatrzeniu wniosku. Informację taką uzyskasz jedynie poprzez oficjalną stronę ESTA.
Rozpatrzenie wniosku zająć może do 72 godzin, w wielu przypadkach jednak rozpatrywane są one w o wiele krótszym czasie.
UWAGA: Pomimo względnie szybkiego terminu rozpatrywania wniosków, zalecane jest wystąpienie o autoryzację ESTA z większym niż 72 godzinne wyprzedzeniem. Gdyby z jakiegoś powodu wniosek został odrzucony, ubiegać się należy o wizę poprzez ambasadę, a proces ten, choć znacznie sprawniejszy niż w czasach sprzed włączenia Polski do strefy ruchu bezwizowego, nadal zajmuje sporo czasu. Jeśli chcesz mieć pewność, iż wylecisz w zaplanowanym czasie i Twoje bilety nie przepadną, dopełnij wszelkich formalności z wyprzedzeniem.
_________________________________________________________________
Powyższe informacje aktualne były w momencie powstawania artykułu. Zasady składania wniosku ESTA mogą ulec zmianie.