Wizyta w Yellowstone, najstarszym amerykańskim parku narodowym, i jednym z najstarszych na świecie, jest marzeniem wielu turystów odwiedzających Stany Zjednoczone.
Lokalizacja na uboczu najpopularniejszych turystycznych tras w USA – w miejscu, gdzie spotykają się stany Wyoming, Montana i Idaho, nie odstrasza ponad 4.5 miliona odwiedzających go corocznie gości.
Park Narodowy Yellowstone – zachwyca miłośników przyrody, ale też amatorów fotografii.
Bogactwo fauny i flory, na większości terytorium parku zachowanej w dziewiczym stanie, zróżnicowane krajobrazy, wodospady, gorące źródła i słynne, strzelające na kilkadziesiąt metrów w górę gejzery oraz gwarantujące spektakularne widoki ścieżki trekkingowe warte są zachodu.
Aby nacieszyć się wszystkimi atrakcjami Yellowstone, wizytę na tym olbrzymim, zajmującym blisko 900 tyś. hektarów terenie warto jest dokładnie uprzednio zaplanować. Oprócz zapoznania się ze stroną internetową parku, przydatne okaże się też śledzenie nowinek i aktualnych informacji, w tym o ograniczeniach godzin otwarcia, zamknięciu dróg, pracach modernizacyjnych, nowych atrakcjach, czy też o wydarzeniach mających miejsce w Yellowstone.
Poznaj najnowsze informacje o Yellowstone National Park
13 czerwca 2022: Zamknięcie Parku Yellowstone do odwołania
Czerwiec 2022 okazał się wyjątkowo pechowy dla parku: po raz pierwszy od 34 lat zamknął on swoje podwoje dla turystów. Taką decyzję wymusiły wyjątkowo gwałtowne, powodujące obsuwanie się ziemi powodzie.
13 czerwca 2022: Powodzie w Yellowstone – park zamknięty do odwołania!
Zamknięte pozostają wszystkie z 5 wejść na teren parku, zabronione jest przebywanie na jego terenie.
Do katastrofalnych w skutkach powodzi przyczyniły się dwa czynniki: rekordowo wysokie opady deszczu, jak i gwałtownie topiący się śnieg zalegający w wyższych partiach parku.
Koryta rzek nie sprostały gwałtownie rosnącemu poziomowi wód, co doprowadziło do zalania, dróg i mostów, całkowitego przerwania komunikacji drogowej z niektórymi rejonami Yellowstone oraz olbrzymich zniszczeń infrastruktury parkowej, zabudowań i biznesów.
Szczególnie zgubne w skutkach okazały się lawiny błotne niszczące niemal wszystko na swojej drodze.
Choć, na szczęście, do chwili powstawania tego artykułu nie odnotowano ofiar śmiertelnych powodzi w Yellowstone, zniszczenia są olbrzymie. Szczególnie ucierpiały miasta Gardiner, Cook City i Livingston w stanie Montana. Wiele dróg w parku pozostaje nieprzejezdnych, ucierpiała także sieć energetyczna.
W obliczu klęski żywiołowej, władze parku nakazały natychmiastowe opuszczenie go ponad 10 tyś. osób: turystom, okolicznym mieszkańcom, a także pracownikom. W niektórych przypadkach interweniować musiała amerykańska Gwardia Narodowa oraz służby specjalne: ewakuacja helikopterem okazała się jedynym rozwiązaniem dla osób, którym woda i błotne lawiny odcięły drogę odwrotu.
Katastrofa w Yellowstone zbiega się z obchodami 150-tej rocznicy powstania parku, które, naturalnie, zostają obecnie zawieszone do odwołania.
Zobacz także:
Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 15. czerwca, 2022