Yellowstone National Park

Choć nie leży na trasie najpopularniejszych szlaków turystycznych w USA, park Yellowstone zdecydowanie wart jest wycieczki do miejsca gdzie spotykają się stany Wyoming, Montana i Idaho.

Ten pierwszy park narodowy w USA, a także jeden z pierwszych na świecie to prawdziwe sanktuarium przyrody; jest domem dla unikalnych gatunków zwierząt i zróżnicowanych ekosystemów, zachowanych w ich dziewiczej formie, niezmienionej w żaden sposób działalności człowieka.

Yellowstone National Park

Najstarszy park narodowy na świecie.

Położony na terenie o silnej aktywności sejsmicznej park znany jest z wielu powiązanych z nią zjawisk, w tym źródeł geotermalnych i wybuchających z dużą siłą gejzerów.

Yellowstone to przede wszystkim przyroda, jednak nie tylko: na terenie parku znaleźć można także stanowiska archeologiczne oraz inne miejsca o wyjątkowej wartości historycznej.

 

Wszystko to przyczyniło się do wciągnięcia Parku Yellowstone na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Ten raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, amatorów fotografii krajobrazowej i przyrodniczej oraz naukowców z różnych dziedzin biologii, geologii czy fizyki corocznie odwiedza ponad 4.5 miliona gości.

Yellowstone National Park – położenie, historia i podstawowe informacje

Położenie

Park Yellowstone zajmuje liczący blisko 9 tyś. km 2 obszar w północno-zachodniej części stanu Wyoming, a także część terytorium sąsiednich stanów Idaho i Wyoming.

Yellowstone na mapie

Yellowstone na mapie USA.

Wśród największych miast w okolicy, mogących służyć, jako baza wypadowa do zwiedzania parku są: Bozeman, Billings, Gardiner i Cody w Montanie, Jackson w Wyoming i Idaho Falls, w Idaho.

Na teren parku dostać się można przez 5 wejść położonych, odpowiednio, na północy, południu, wschodzie i zachodzie, a także w północno-wschodnim „rogu” Yellowstone.

Historia

Park Narodowy Yellowstone powstał 1 marca 1872 roku na mocy dekretu prezydenta Granta.

Choć zamieszkały od tysiącleci przez amerykańskich Indian rejon ten długo omijany był przez białych osadników; odstraszał ich wręcz swoją dzikością, obfitością drapieżnych zwierząt, a także niezbyt dobrze rozumianymi wówczas zjawiskami: buchającą pod wysoki ciśnieniem i dymem unoszącym się nad ziemią.

Dopiero realizowane po zakończeniu Wojny Secesyjnej ekspedycje badawcze na tereny Yellowstone uwidoczniły szczególny charakter tych terenów, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i geologicznym.

Ustanowienie Yellowstone parkiem narodowy oznaczało objęcie ochroną występujących tu rzadkich gatunków, w tym bizonów, łosi, jeleni i antylop przed kłusownikami, a także ograniczenie działalności ludzkiej do minimum i kontrolowany wstęp publiczności, dzięki czemu parkowi udało się nie podzielić losu np. Wodospadu Niagara, którego okolice dosłownie zadeptywane są przez ściągających tu o każdej porze roku turystów.

Park Yellowstone – bilety

Opłaty za wstęp do parku naliczane są od pojazdu (osobowego) – $35 (niezależnie od ilości przewożonych osób), lub od osoby – $20. Wjeżdżając do Yellowstone motocyklem zapłacisz $30.

Dla osób planujących odwiedzenie parku więcej, niż raz w roku, korzystniejsze może okazać się wykupienie rocznej przepustki w cenie $70.

W niektóre dni w roku amerykańskie parki narodowe oferują wstęp bezpłatny. Znajdź więcej informacji na ten temat: Bezpłatny wstęp do parków narodowych w USA – w jakie dni w 2022 roku?

Atrakcje Yellowstone

O tym, co warto zobaczyć w Yellowstone mówić by można godzinami; nie bez powodu najwięksi jego miłośnicy powracają tu corocznie, zawsze odkrywając coś nowego. Poniżej wspominamy jedynie o najpopularniejszych z atrakcji Yellowstone National Park.

Old Faithful

W znacznej części parku, na stosunkowo niewielkiej głębokości pod powierzchnią ziemi znajduje się komora wypełniona, pochodzącą z płaszcza ziemi magmą. To ona właśnie odpowiedzialna jest za szereg zjawisk geotermalnych występujących powszechnie w Yellowstone: gorące źródła oraz spektakularne gejzery, z których raz na jakiś czas wystrzeliwuje strumień gorącej wody i pary wodnej pod ciśnieniem.

Najbardziej spektakularnym z nich, i cieszącym się największym zainteresowaniem odwiedzających jest Old Faithful.

Tak naukowiec z Yellowstone Park wyjaśnia procesy odowiadające za wybuchy Old Faithful.

W odstępach od 30 minut do półtorej godziny, wyrzuca on wrzącą wodę na wysokość nawet 50 metrów. Jest to najbardziej „regularny” gejzer parku; inne okazać się mogą bardziej kapryśne, wymuszając dłuższy i trudny do przewidzenia czas oczekiwania na wodną eksplozję.

Gorące źródła Yellowstone: Morning Glory Pool i Grand Prismatic Spring

Równie dużą popularnością w Yellowstone cieszą się gorące źródła. Kąpiele w nich są, z powodów bezpieczeństwa, zabronione (wielu amatorów geotermalnych atrakcji uległo w przeszłości poważnym poparzeniom), warte są jednak zobaczenia ze względu na spektakularne widoki.

Old Faithful Yellowstone

Jaskrawe kolory typowe są dla gorących źródeł w Yellowstone; powyżej Morning Glory Pool.

Jednym z najsłynniejszych gorących źródeł w parku jest Morning Glory Pool. Położone jest ono na obszarze określanym, jako Upper Geyser Basin, znanym z największej koncentracji gejzerów na świecie.

Niezwykle atrakcyjnie prezentuje się także Grand Prismatic Spring, słynące z pokaźnych rozmiarów i wyjątkowo wyrazistych kolorów. To źródło usytuowane jest w Midway Geyser Basin.

Uwaga: Jeśli zależy Ci na doświadczeniu na własnej skórze gorących źródeł Yellowstone, udaj się do Boiling River. Jest to jedne z niewielu miejsc na terenie parku, gdzie kąpiele są dozwolone. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, woda nie jest tu wrząca, a jedynie przyjemnie ciepła.

Mammoth Hot Springs

Niezwykłe widoki oczekują na gości Yellowstone w rejonie parku znanym, jako Mammoth Hot Springs. Tutaj gorące źródła znajdują się na rozlokowanych na zboczy góry skalnych, trawertynowych, tarasach.

Minerva Terrace Yellowstone

Minerva Terrace w Mammoth Hot Springs.

Hayden Valley – serce Yellowstone

Goście parku, którzy chcieliby zwiększyć szanse na przyjrzenie się z bliska niektórym z rzadkich gatunków zwierząt zamieszkujących Yellowstone, wybrać się mogą do urokliwej Doliny Hayden.

Tu, na zielonych pastwiskach rozciągających się w samym sercu parku, wzdłuż Yellowstone River, często zobaczyć można stada bizonów, łosie i jelenie. Dolina to także miejsce gdzie, z bezpiecznej odległości obserwować można niedźwiedzie grizzly i kojoty.

Bogactwo fauny i flory w Hayden Valley.

Hayden Valley jest także rajem dla miłośników birdwatching. Dolina jest domem dla ponad 300 gatunków ptaków.

Grizzly and Wolf Discovery Center

Z jednymi z najbardziej niebezpiecznych gatunków występujących w Yellowstone, niedźwiedziami grizzly i wilkami spotkać się można bezpiecznie, w kontrolowanych warunkach spotkać się można w ośrodku rehabilitacji tych zwierząt, położonym poza ścisłym obszarem parku, tuż przy zachodnim wejściu.

Dowiedz się więcej na temat Grizzly and Wolf Discovery Center.

Wodospady na rzece Yellowstone

Jeśli wydaje Ci się, iż Niagara jest dużym wodospadem, zmienisz zdanie odwiedziwszy Upper i Lower Falls, dwa wodospady uformowane przez rzekę Yellowstone w głębiom kanionie rozciągającym się na północ od Hayden Valley. Większy z nich, Lower Falls, „spada” z wysokości ponad 90 metrów.

wodospad Yellowstone

Lower Falls, Yellowstone.

Kiedy odwiedzić Yellowstone?

Zmieniające się wraz z porami roku barwy Yellowstone sprawiają, iż warto jest powracać tu o różnych porach roku dla zupełnie odmiennych doznań wizualnych. Szczególny urok park posiada wiosną i jesienią. Wizyta w Yellowstone w kwietniu i maju, czy też we wrześniu i październiku pozwala także uniknąć największych upałów oraz typowo wakacyjnych tłumów.

Myśląc o odwiedzenie parku miej na względzie i nie wszystkie jego strefy, pomniki przyrody, atrakcje, kemping, trasy hikingowe, etc. dostępne dla turystów są przez cały rok.

Zaplanuj wizytę w parku korzystając z zaktualizowanych informacji na stronie internetowej Yellowstone National Park.

Zobacz także:

Park Narodowy Yosemite – co warto zobaczyć?