Polacy w Chicago
Niewiele innych miast na świecie naznaczonych jest polskością tak silnie, jak Chicago, największe miasto amerykańskiego stanu Illinois.
Przez wiele lat „Windy City” uchodziło za największe „polskie” miasto poza granicami Ojczyzny. Choć dzisiaj już prawdopodobnie miano to przejął Nowy Jork dzięki gwałtownie rosnącej w nim w siłę Polonii, szacuje się, iż na terenie metropolii Chicago nadal zamieszkuje ponad 900 tyś. osób polskiego pochodzenia.
Polska kultura i język na trwałe naznaczyły krajobraz miejski Chicago.
Polski „marketing” w Chicago.
Przybyszy z Europy, w tym również z Polski do Chicago ściągał gwałtownie rozwijający się tu przemysł i zapotrzebowanie na siłę roboczą. Pierwsze fale polskiej emigracji „za chlebem” do Chicago napływać zaczynają w pierwszej połowie XIX wieku. Polacy szybko organizują się na obczyźnie. Choć doceniają szansę na nowe, dostatniejsze życie, jaką Stany Zjednoczone oferują, dbają o pielęgnowanie polskich zwyczajów i tradycji, mowy i wiary.
Polacy w Chicago, jak również w wielu innych ośrodkach emigracyjnych na świecie, organizują się wokół kościoła. Od nazw parafii wywodzą się określenia tzw. polskich dzielnic, których w czasach najliczniejsze polskiej emigracji do Chicago było aż pięć: Stanisławowo, Wojciechowo, Helenowo, Trójcowo i Jackowo. Ta ostatnia na całe dekady stanie się symbolem polskości w Stanach Zjednoczonych.
Dla wielu z emigrantów z Polski, Jackowo będzie pierwszym przystankiem w USA. Oprócz możliwości komunikowania się w języku ojczystym, polskich sklepów i restauracji, zajdą tu oni przede wszystkim oferty pracy oraz wsparcie logistyczne niezbędne w na początku nowego życia za granicą.
Pamiętać należy, iż choć polskie dzielnice kojarzą się głównie z szyldami sklepów i punktów usługowych w rodzimym języku, Polska w USA to nie tylko pierogi, czy kiełbasa, lecz także działalność kulturalna, naukowa i biznesowa, służąca polskiej społeczności.
Siedziba Związku Narodowego Polskiego w Chicago.
Pierwsze organizacje polonijne w Stanach Zjednoczonych pojawiać zaczęły się już pod koniec XIX wieku; większość z nich skupiona był właśnie w Chicago. Wśród najważniejszych wymienić należy Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce (Polish Roman Catholic Union of America), Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance) i Fundację Kopernikowską (Copernicus Foundation). Zajmowały się one nie tylko krzewieniem ojczystej mowy i tradycji oraz podtrzymywaniem historycznych, naukowych i kulturalnych więzów polsko-amerykańskich, ale także pomocą finansową dla polskich emigrantów. Wiele z nich oferowało, i nadal oferuje, szeroki zakres usług finansowych, w tym kredytowych, bankowych i ubezpieczeniowych.
W Chicago również, z myślą o polskich emigrantach niewładających jeszcze biegle językiem angielskim ukazała się, i nadal jest wydawana pierwsza polska gazeta w Stanach Zjednoczonych, „Dziennik Związkowy”, dzisiaj dostępna już głównie w wersji cyfrowej.
Tak wybuch II Wojny Światowej ogłaszała polska gazeta w Chicago.
Polskość w Chicago nie ogranicza się jednak tylko do polskich dzielnic. Polska społeczność odegrała ważną rolę w historii miasta. Swojsko brzmiące nazwiska często pojawiały się w składzie rady miejskiej, w zarządach lokalnych biznesów, nie brak też było osób polskiego pochodzenia na politycznej scenie Wietrznego Miasta.
Jednym z wielu wyrazów uznania wkładu Polonii dla rozwoju Chicago, jest doroczna, uroczysta parada z okazji święta Konstytucji 3 Maja, którą zaszczycają obecnością lokalni politycy raz najwyżsi przedstawiciele władz miejskich.
Nie brak też w przestrzeni publicznej Chicago odniesień do ważnych osobistości i wydarzeń z polskiej historii, w tym także tej współczesnej; znaleźć w nim można, między innymi, pomniki Kościuszki, Jana Pawła II, czy też monument ku czci ofiar zbrodni katyńskiej.
Pomnik Katyński w Chicago.
Nawet całkowicie nieobeznani z historią, czy kulturą naszego kraju osoby powszechnie rozpoznają polskie restauracje w Chicago, cieszące się olbrzymią popularnością nie tylko wśród Polonii, ale także samych Amerykanów.
„Staropolska” to znany adres wśród miłośników polskiej kuchni w Chicago.
Dzięki sieci polskich delikatesów, piekarni i cukierni, bez większych problemów właściwie nabyć można w Chicago popularne polskie produkty spożywcze.
Sprawami polskich obywateli w Wietrznym Mieście zajmuje się Konsulat Generalny RP w Chicago z siedzibą przy 1530 North Lake Shore Drive, zaś miejskie lotnisko, Port Chicago O’Hare zapewnia połączenia bezpośrednie do Warszawy i Krakowa, obsługiwane przez PLL LOT.
Czytaj także: