Hudson Yards – współczesna architektura Nowego Jorku
Jedna z najnowszych inwestycji developerskich w Nowym Jorku, Hudson Yards podzieliła opinie zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.
O ile niektórzy zachwycają się jej osobliwą architekturą i pożądają niebotycznie drogich loftowych apartamentów, inni zarzucają temu karkołomnemu przedsięwzięciu zły smak, spekulacyjne ceny powierzchni mieszkalnych i biurowych oraz po prostu niepraktyczność. Mało kto jednak pozostaje obojętny wobec tego nowego punktu na mapie Manhattanu.
Hudson Yards – więcej wieżowców ze stali szkła na Manhattanie.
Wszyscy jednak zgodzą się, iż przedsięwzięcie tchnęło nowe życie w nieco zapomnianą część Manhattanu. Tu również, jak w przypadku wielu dużych miast na całym świecie, rewitalizacja obszarów miejskich przyniosła co najmniej interesujące, rezultaty.
Wycieczki do Nowego Jorku – zarezerwuj z biurem podróży.
Architektura Hudson Yards
Inwestycja Hudson Yards powstała na terenach wykorzystywanych w przeszłości jako magazyny i park maszynowy kolei Long Island Railroad w zachodniej części Manhattanu, na północy graniczącymi z dzielnicą Hells Kitchen, na południu zaś, z Chelsea.
Ta, wcześniej niezbyt atrakcyjna okolica przyciągnęła uwagę developerów w związku z rosnącymi cenami nieruchomości na Manhattanie, oraz wyczerpywaniem miejsca pod budowę w Nowym Jorku.
W 2012 roku ruszyła budowa kompleksu urbanistycznego, który docelowo obejmować ma 16 budynków o charakterze mieszkalnym, biurowym i usługowym, hotel, centrum handlowe i instytucję kulturalną, szkołę oraz tereny rekreacyjne. W 2019 roku zakończono prace nad pierwszą fazą projektu, usytuowaną pomiędzy 10th Av i 11th Av. W jej skład weszły trzy biurowce, trzy wieżowce na cele mieszkalne, budynek-rzeźba The Vessel oraz centrum kulturalne. Te dwa ostatnie szybko zyskały sobie status nowej atrakcji turystycznej Manhattanu – czytaj poniżej.
Dużą popularnością cieszy się także taras widokowy New York Edge, usytuowany na szczycie wieżowca 30 Hudson Yards.
Przeczytaj także artykuł w The Guardian: „Horror On The Hudson”.
Nie przegap w Hudson Yards
Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Hudson Yards jest prawdopodobnie The Vessel – 16-piętrowa, spiralna struktura, na którą składa się 154 pasma schodów (w sumie 2500 stopni) oraz 80 podestów, na których można się zatrzymać by odpocząć i podziwiać okoliczne budynki. Struktura, której nadano prowizoryczną nazwę „Vessel” (co oznaczać może „naczynie”, ale także „statek”), choć wielu porównuje ją do… stosu precli, z racji na kształt oraz brązowy kolor krytych miedzią schodów, nie pełni żadnej funkcji praktycznej, co stanowi główny argument jej krytyków.
TKA (Temporarily Known As) Vessel, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Hudson Yards.
Za projekt budynku odpowiada Thomas Heatherwick, z którego wizji zrodził się, między innymi piętrowy autobus London Routemaster, czy też siedziba Google w Mountian View w Kalifornii.
Tłumy w Hudson Yards przyciąga centrum kultury The Shed. W oryginalnych planach, jego siedziba miała być znacznie większa, jednak trudności ze sfinansowaniem projektu zmusiły autora do zmniejszenia jego skali. W końcu, nawet tak prestiżowa instytucja, jak The Shed, generuje mniej przychodów niż powierzchnie mieszkalne, czy usługowe w Nowym Jorku.
Tak powstawało centrum The Shed w Hudson Yards, na Manhattanie.
The Shed jest przestrzenia wystawową dla różnych form sztuki, od sztuk plastycznych po performatywne. Jego potencjał wystawienniczy zwiększa specyficzna konstrukcja, pozwalająca na „odsunięcie” dachu budynku (patrz: materiał video powyżej) i stworzenie przez to sceny / Sali ekspozycyjnej na świeżym powietrzu.
Czytaj także: Extreme Makeover: Hudson Yards Edition.
Hudson Yards to także, oczywiście, luksusowe (i drogie) apartamenty mieszkalne, wiele z których oferuje spektakularne widoki Manhattanu oraz powierzchnie biurowe i usługowe.
Dla „zwykłych śmiertelników” Hudson Yards ma do zaoferowania także galerię handlową, w której znalazło się miejsce dla najpopularniejszych marek modowych, a także lokali usługowych, restauracji i kawiarni, zarówno pod dachem, jak i, gdy pogoda na to pozwala, na zewnątrz.
Turystów odwiedzających Hudson Yards z dziećmi, zainteresuje z pewnością interaktywna strefa zabaw CAMP, oferująca zajęcia i atrakcje dla różnych grup wiekowych.
Czytaj także: