Thanksgiving – Święto Dziękczynienia w USA
Jednym z najważniejszych, i obchodzonych na największą skalę, świąt w Stanach Zjednoczonych jest Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia.
Jest ono okazją do spotkań rodzinnych, zrównywanych często w swej wadze z Bożym Narodzeniem. Jako iż obchodzone jest w czwarty czwartek listopada, wielu Amerykanów decyduje się na wzięcie wolnego także w piątek, aby w ten sposób przedłużyć wypoczynek do całych czterech dni (piątek po Święcie Dziękczynienia to słynny Black Friday).
W 2024 roku Święto Dziękczynienia przypada na 28 listopada.
Święto Dziękczynienia w USA: Thanksgiving to jedna za najważniejszych okazji świątecznych w Stanach Zjednoczonych.
Święto Dziękczynienia – geneza
Istnieje kilka teorii na temat tego, skąd wywodzi się Thanksgiving. Najpopularniejsza z nich łączy to święto z przybyciem do wybrzeża obecnego stanu Massachusetts w 1621 roku statku Mayflower, na pokładzie którego znajdowali się „pielgrzymi” z Europy, a konkretnie członkowie anglikańskiego Kościoła separatystycznego uciekający z rodzimej Anglii przed prześladowaniami religijnymi. Nowy Świat, bo pod taką nazwą znana była Ameryka, zgotował przybyszom surowe powitanie: niskie temperatury oraz brak pożywienia sprawiły, iż z chorób i głodu zginęła znaczna część przybyszy.
Ci, którzy ocaleli, pierwsze dożynki uczcili uroczystym posiłkiem dziękczynnym. Na stołach królowały jesienne zbiory oraz indyki, które pielgrzymi zastali dziko żyjące w Ameryce. Do wspólnej biesiady zaproszenie zostali ponoć także Indianie, którzy podzielili się z przybyszami wiedzą o tym jak przetrwać na nowym terytorium oraz nieznanymi w Europie kukurydzą, dynią i wspomnianym już indykiem.
Tradycja dziękowania za plony oraz proszenia o błogosławieństwo na kolejny rok przyjęła się i rozprzestrzeniła wśród innych społeczności osadniczych.
Thanksgiving zostało uznane zostało oficjalnym świętem w Stanach Zjednoczonych w 1863 roku decyzją prezydenta Abrahama Lincolna.
Jak obchodzone jest Święto Dziękczynienia w USA?
Jak już wspomnieliśmy, Thanksgiving to, na podobieństwo Bożego Narodzenia, święto niezwykle kameralne, spędzane w gronie rodzinnym. Jego punktem centralnym jest uroczysty posiłek, w którego skład wchodzą tradycyjne, inspirowane jesiennymi plonami dania (więcej o tym poniżej).
Święto Dziękczynienia to także dzień, w którym odbywa się wiele ważnych wydarzeń sportowych, a zwłaszcza meczy futbolu amerykańskiego, specjalnie planowanych na czwarty czwartek listopada. W wielu domach to właśnie oglądanie meczu jest kolejnym punktem świątecznego programu po sutym posiłku.
Co na stole w Święto Dziękczynienia?
Thanksgiving powszechnie kojarzy się z pieczonym indykiem.
Najważniejsze danie amerykańskiego Święta Dziękczynienia.
Przygotowanie sztandarowego dania Święta Dziękczynienia to dosyć skomplikowane i wymagające czasu zadanie – od wybrania odpowiedniego indyka, poprzez jego marynowanie, doprawianie, faszerowanie – aż po pieczenie, lub w zależności od przepisu, smażenie. Często bierze w nim udział wiele osób, przywilej ceremonialnego pokrojenia pieczeni przysługuje zazwyczaj głowie rodziny. Tradycja nakazuje, aby po spożyciu indyka, wykorzystać jego kość widełkową, będącą częścią pasa barkowego ptaków, tzw. wishbone, aby sprawdzić, czy spełnią się nasze marzenia. Zobacz, jak “wróży” się z kości indyka:
Indyk serwowany jest zazwyczaj z sosem żurawinowym oraz puree z ziemniaków zwykłych, lub słodkich. Inne tradycyjne dania serwowane podczas Święta Dziękczynienia to rozmaite przystawki z kukurydzy, zielonej fasolki, marchewki i dyni. Dynia zresztą pojawia się w wielu odsłonach, między innymi w postaci zupy-kremu, czy też słodkiej tarty – pumpkin pie. Obowiązkowym dodatkiem na stole podczas Thanksgiving jest także chleb kukurydziany. W kategorii deserów, oprócz wspomnianego placka dyniowego, oczekiwać można także różnych wariacji na temat tart jabłkowych, tart z orzechów pecan oraz brownie.
Black Friday – szaleństwo wyprzedaży w Stanach Zjednoczonych
Piątek po Święcie Dziękczynienia to słynny Black Friday, zapoczątkowujący sezon zimowych wyprzedaży. W Czarny Piątek, Amerykanie masowo ruszają do sklepów, aby skorzystać z niezwykle atrakcyjnych promocji oraz zaopatrzyć się w bożonarodzeniowe prezenty.
Słynne sceny klientów szturmujących otwierające się sklepy coraz częściej stają się częścią europejskiej rzeczywistości. O ile Święto Dziękczynienia pozostaje nadal typowo amerykańską tradycją, komercyjny wymiar Czarnego Piątku dostrzeżony został przez sektor handlowy na całym świecie, zarówno jeśli chodzi o sklepy fizyczne, jak i sprzedaż internetową.
Powiązane artykuły: