Martin Luther King Day – święta w USA
Święto państwowe w USA, znane, jako ‘Martin Luther King’s Day’, ustanowione zostało na cześć aktywisty i lidera ruchu na rzecz praw obywatelskich, znanego z zaangażowania w walkę z dyskryminacją rasową.
Autor słynnego przemówienia „I have a dream”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla oraz ofiara zamachu, King jest jedną z postaci historycznych, które wywarły największy wpływ na kształtowanie świadomości społecznej Stanów Zjednoczonych i przez społeczeństwo są szczególnie hołubione.
Martin Luther King Jr.
Dzieciństwo Kinga, urodzonego 15 stycznia 1929 roku w stanie Georgia, w rodzinie pastora baptysty, nie należało do łatwych. Otrzymał niezwykle surową, religijną edukację, której stałym elementem były kary cielesne. Szybko również doświadczył na własnej skórze bardzo żywego na południu USA rasizmu i poznał, przedstawioną przez własnego ojca, historię społeczności afroamerykańskiej w Stanach Zjednoczonych.
To właśnie ojciec Kinga, zaangażowany w walkę na rzecz równości rasowej, stał się jego pierwszą inspiracją do zainteresowania się sprawą. King Jr. Podążył także śladami ojca, jeśli chodzi o wybór drogi życiowej: po ukończeniu studiów teologicznych sam został pastorem w kościele Baptystów w mieście Montgomery, w stanie Alabama.
Wywołane segregacją rasową napięcie społeczne nasilało, by wybuchnąć w formie otwartego protestu, dla którego pretekstem stało się aresztowanie Rosy Parks. 1 grudnia 1955 roku odmówiła ona ustąpienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie, łamiąc ustanowione prawnie zasady segregacji rasowej. King Jr. przyłączył się do fali protestów, które to zdarzenie zapoczątkowało, jednakże w zupełnie inny sposób. Inspirujący się działalnością Ghandiego, Martin Luther King zdecydował się zwrócić uwagę społeczeństwa amerykańskiego na oczywistą niesprawiedliwość systemu segregacji rasowej poprzez pokojowy protest: bojkot przedsiębiorstwa przewozowego obsługującego autobus na pokładzie którego aresztowana została Rosa Parks. Bojkot, do którego przyłączyła się niemal cała społeczność afroamerykańska w Montgomery, odbił się szerokim echem w całych Stanach Zjednoczonych i zapoczątkował całą falę ogólnokrajowych protestów. King Jr., który w międzyczasie stał się ich liderem, zachęcał i dawał przykład własnym zachowanie do pokojowych demonstracji, przedkładając dialog nad rozwiązania siłowe.
Martin Luther King Jr. podczas słynnego przemówienia „I have a dream” przy pomniku Lincolna w Washington DC.
W celu lepszego zorganizowania i zjednoczenia ruchów walczących o prawa Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych, King założył w 1957 roku i staną na czele Konferencji Przywódców Chrześcijańskich Południa. Miała ona na czele usystematyzowanie akcji protestacyjnych – zawsze w formie tak pokojowej, jak tylko to było możliwe. Demonstracje nieposłuszeństwa obywatelskiego stały się powszechne w różnych dziedzinach życia. Przepisy o segregacji rasowej zaczęły być łamane masowo w restauracjach, poczekalniach, szkołach, kinach oraz środkach transportu miejskiego we wszystkich południowych stanach. Przywódca ruchu, Martin Luther King Jr. pojawiał się regularnie na marszach i wiecach, zwracając uwagę w swoich pełnych pasji przemówieniach na palącą potrzebę rozwiązania problemu nierówności rasowej w USA.
Jedno z najpamiętniejszych przemówień miało miejsce podczas słynnego Marszu na Waszyngton w 1963 roku. Wizja społeczeństwa snuta przez Marina Luthera Kinga, a zaczynająca się od słów „Mam sen…” pochwyciła za serca społeczeństwo i stała się symbolem walki z segregacją rasową.
Działania Ruchu Na Rzecz Praw Obywatelskich (Civil Rights Movement), pod przewodnictwem Kinga, zaowocowały podpisaniem, w 1964 roku Ustawy O Prawach Obywatelskich, która pozwoliła na całkowite zrównanie praw dla wszystkich obywateli, niezależnie od rasy, w Stanach Zjednoczonych.
Martin Luther King wygłaszający słynne przemówienie w 1963 roku:
W 1968 roku Martin Luther King został zastrzelony przez James’a Earl’a Ray’a, podczas gdy stał na balkonie pokoju hotelowego w Memphis, Tennessee. Miał wówczas zaledwie 39 lat.
Martin Luther King Day – święto państwowe
W 1983 roku, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, Ronald Reagan zdecydował o ustanowieniu święta narodowego honorującego osiągnięcia Kinga. Na jego datę wybrano trzeci poniedziałek stycznia – zbliżony do dnia urodzin słynnego aktywisty. Niektóre ze stanów zdecydowały o świętowaniu go pod inną nazwą, lub w połączeniu z innymi świętami. Od 2000 roku, Martin Luther King Jr. Day obchodzony jest przez wszystkie amerykańskie stany.
Zgodnie z duchem nauk pastora Kinga, w dniu jego święta Amerykanie zachęcani są do woluntariatu na rzecz społeczności lokalnych. Znajdź więcej informacji na stronie AmeriCorps.
Czytaj także: